Miasta na medal

Aleksandra Jakubowicz
opublikowano: 03-12-2017, 22:00

Finanse: Przez dwa ostatnie lata miasta wojewódzkie wydały na kulturę fizyczną ponad 3,5 mld zł. Wyróżnia się Opole

Jak pokazuje raport „Finansowanie sportu przez samorządy”, sporządzony przez firmę Sponsoring Insight, w latach 2015-17 miasta wojewódzkie wydały na sport w sumie 3,62 mld zł, a urzędy marszałkowskie 436,38 mln zł. Wśród województw przoduje Śląsk — zarówno pod względem łącznych wydatków na sport (121,3 mln), ich udziału w wydatkach ogółem (2,51 proc.), jak i średniej na mieszkańca (8,86 zł). Z miast wojewódzkich wyróżnia się Opole (największe wydatki na mieszkańca: 295,33 zł i największy udział wydatków na sport w wydatkach ogółem: 4,97 proc.).

WYCZYNOWO I REKREACYJNIE:
WYCZYNOWO I REKREACYJNIE:
Wydatki na sport obejmują nie tylko inwestycje w infrastrukturę, ale także na organizację imprez różnej rangi, np. ulicznych maratonów (na zdjęciu zawody w Warszawie).
MICHAŁ DYJUK-FORUM

Natomiast największe kwoty wydaje Warszawa (średnio rocznie 142,5 mln zł). Jak informuje Beata Wiśniewska ze stołecznego ratusza, pieniądze na sport i rekreację pochodzą nie tylko z budżetowego działu Kultura fizyczna, ale także z innych, np. Gospodarka komunalna i ochrona środowiska (parki, skwery, mała infrastruktura rekreacyjna), Oświata i wychowanie (kilkanaście milionów złotych na boiska przyszkolne, tereny rekreacyjne, place zabaw, modernizację sal gimnastycznych itp.), Transport i łączność (m.in. ścieżki rowerowe). — Poza tym są to także wydatki różnych miejskich instytucji, np. na dodatkową godzinę wf w klasach I-III podstawówek, promocję Wisły podczas akcji „Dzielnica Wisła” albo niedawne prace na bulwarach nad Wisłą — dodaje Beata Wiśniewska.

Różnorodne cele

Z raportu wynika, że wydatki na sport samorządowcy motywują przede wszystkim szansą zwiększenia atrakcyjności jako miejsca zamieszkania i kreowaniem wizerunku miasta lub regionu. Cele te realizują głównie poprzez rozbudowę infrastruktury sportowej i zwiększenie jej dostępności, tworzenie warunków do rozwoju kultury fizycznej i wspieranie klubów. Na przykład Opole dofinansowuje m.in. żużlowców, sztangistów, lekkoatletów, kajakarzy i wielu innych sportowców.

— Wspieramy nie tylko najważniejsze kluby, ale dbamy także o powszechny dostęp do uprawiania sportu przez mieszkańców. W ramach wieloletniego i jednorocznego planu pieniądze trafiają na konta większości klubów, na rzecz seniorów, a także na szkolenie młodzieży i organizację imprez o zasięgu krajowym i lokalnym. Wyniki klubów przy przyznawaniu dotacji są ważne, ale uwzględniana jest także organizacja klubu, zaangażowanie w promocję miasta i szkolenie. Pozyskujemy też dla nich sponsorów strategicznych, np. ECO, WiK, PGE, Grupę Azoty Od początku obecnej kadencji stale zwiększamy wydatki na sport — opowiada Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. W całym kraju kluby i stowarzyszenia sportowe są na drugim miejscu wśród partnerów samorządów. Wyprzedzają je organizacje pozarządowe.

Główni beneficjenci

W 67 proc. miast wojewódzkich i województw dotacje na sport w ostatnich pięciu latach wzrosły (20 proc. deklaruje „wyraźny wzrost”). Głównie wspierają sport wśród dzieci i młodzieży, za nim jest sport profesjonalny, a dopiero ostatnią kategorią jest sport powszechny. Odpowiada to obawom ankietowanych — 60 proc. jako jedno z największych zagrożeń wskazuje spadek liczby młodych ludzi uprawiających sport.

— U nas z finansowania sportu korzystają wszystkie grupy społeczne: przedszkolaki, młodzież szkolna na wszystkich poziomach nauczania, studenci, zawodowi sportowcy, dorośli, seniorzy i osoby niepełnosprawne. Wsparcie z budżetu miasta skierowane jest jednak głównie do dzieci i młodzieży, które trenują w opolskich klubach — wskazuje Arkadiusz Wiśniewski.

W mieście działają m.in. programy „Zdrowy kręgosłup” i „Złote dziecko”. Pierwszy jest skierowany do osób w wieku 60+ i obejmuje gimnastykę usprawniającą. Udział jest darmowy, bo zajęcia finansuje ratusz we współpracy z Politechniką Opolską. Drugi program ma na celu wyszukiwanie utalentowanych sportowo dzieci i młodzieży (8-12 i 13-17 lat) i przygotowanie ich do funkcjonowania w świecie profesjonalnego sportu, zwiększając szansę na sukces. Oba programy ruszyły w 2016 r. Miasto wypłaca też stypendia i nagrody sportowe, na co przeznacza co roku około miliona złotych.

Infrastruktura sportowa

Ważne miejsce w wydatkach na sport zajmuje również infrastruktura. Ponad trzy czwarte ankietowanych jednostek samorządowych wskazało budowę obiektów sportowych jako jeden z najważniejszych elementów rozwoju sportu w regionie. W miastach wojewódzkich wydatki na to w latach 2015-17 wyniosły w sumie 1,74 mld zł. Liderem jest Łódź — 325,2 mln zł. Wśród województw przoduje Śląsk — ponad 102 mln zł.

— Za około 38,5 mln zł zmodernizowaliśmy halę widowiskowo-sportową „Okrąglak”. Pieniądze pochodziły z budżetu miasta i z Ministerstwa Sportu. Występują w niej nasze najważniejsze kluby piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i futsalu. Hala zapełnia się do ostatniego miejsca, a w grudniu odbędą się w niej klubowe mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn — informuje prezydent Opola. W tej kategorii najwięcej samorządy wydają na organizację zawodów lub udział w nich, inwestycje w obiekty sportowe, szkolenia, a także dokształcanie trenerów.

Pomysły (dla) mieszkańców

Ciekawą nowością są wydatki na sport w ramach tzw. budżetu partycypacyjnego, czyli proponowane przez mieszkańców. Po raz pierwszy wprowadziły to w 2011 r. władze Sopotu, a dzisiaj stosują m.in. Warszawa, Poznań, Łódź i Kraków. — W roku 2017 inicjatywy obywatelskie dotyczące rekreacji stanowiły około 25 proc. działań w budżecie partycypacyjnym. Dotyczą zagospodarowania miejsc na rekreację i wypoczynek. Na pograniczu sportu i rekreacji lokują się projekty dotyczące infrastruktury rowerowej i narciarskiej, np. wypożyczalnie sprzętu, zagospodarowanie przestrzeni, budowa ścieżek rowerowych — podaje Beata Wiśniewska z warszawskiego ratusza. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Jakubowicz

Polecane