Miasto 2.0 [PODCAST]

opublikowano: 26-11-2021, 06:00

Trudno zdefiniować nowoczesne miasto. Mimo to podejmiemy próbę udowodnienia, że Wiedeń jest nowocześniejszy od Dubaju.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 23 mln z nieco ponad 38,3 mln Polaków mieszka w miastach (stan na koniec czerwca 2021 r.). Oznacza to, że 60 proc. z nas na miejsce zamieszania wybiera obszar wysokozurbanizowany. Choć pandemia zwiększyła zainteresowanie wyprowadzką poza granice aglomeracji, nie zatrzymała globalnej tendencji. Miasta się rozrastają na całym świecie. ONZ szacuje, że do 2050 r. dwie trzecie populacji będzie mieszkało w miastach. Bez zmian urbanistycznych, organizacyjnych, ale i zmian naszych przyzwyczajeń, ta tendencja może się przerodzić w koszmar życia w przeludnionym mieście.

Wspólnie z Leszkiem Wiśniewskim, architektem urbanistą z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, współpracującym ze Stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze i Klubem Jagiellońskim, zastanawiamy się, jak zdefiniować nowoczesne miasto. Okazuje się, że nowoczesności w mieście nie mierzy się szkłem i betonem, lecz organizacją i minutami.

O tym, jak zmienia się organizacja życia w stolicy, opowiada Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Jest o powrocie do rozwiązań z lat 60. ubiegłego wieku, strefach płatnego parkowania i… drzewach na środku ronda.

Współczesne miasta nie mogą się obejść bez technologii. O to, jaką rolę pełni w nich dziś, a jaką może pełnić w przyszłości, pytam Jacka Drabika, prezesa Motorola Solutions.

O technologii rozmawiam również z Maciejem Mazurem, dyrektorem zarządzającym w Polskim Stowarzyszeniu Paliw Alternatywnych. To wymiana zdań na temat możliwości, jakie daje miastom rozwój elektromobilności. Będzie też o wyzwaniach i ekonomii współdzielenia.

Gorąco zachęcam do posłuchania.

Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do słuchania” są dostępne na stronie pb.pl/dosluchania oraz w aplikacjach podcastowych, m.in. na Spotify i Apple Podcasts.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane