Michał Kwieciński walczy o swój honor

opublikowano: 19-02-2018, 22:00

Po raz pierwszy menedżer z rynku finansowego zakwestionował decyzję KNF. Przełomowy wyrok, który zapadł w piątek, przełamuje twarde praktyki nadzorcy.

We wrześniu 2015 r. Michał Kwieciński, matematyk i doświadczony menedżer z dziesięcioletnim stażem, dostał szansę pokierowania polskimi spółkami z grupy ubezpieczeniowej AXA. Po ponad roku oczekiwania na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego pełniący obowiązki prezesa Michał Kwieciński spotkał się z odmową — nadzorca uznał, że nie daje mu rękojmi do prowadzenia spraw zakładu ubezpieczeń w należyty sposób. W konsekwencji Michał Kwieciński stracił posadę we francuskiej spółce oraz dobre imię. Powód, jaki podała KNF, jest bardzo poważny i wyeliminował go z rynku finansowego na całym świecie. Co ciekawe, Michał Kwieciński piastował wysokie stanowiska menedżerskie w zagranicznych spółkach, gdzie wymagana była zgoda tamtejszych organów nadzoru rynku finansowego — np. irlandzkiego czy tureckiego. W każdym z tych przypadków decyzja była pozytywna. Aby Michał Kwieciński mógł wrócić do gry, KNF musi uchylić swoją decyzję. I właśnie o to walczy na własną rękę niedoszły prezes spółek z grupy AXA (korporacja nie wzięła go w obronę). W lipcu 2017 r. odwołał się od decyzji KNF, jednak ta odrzuciła wniosek, uznając, że to nie Michał Kwieciński jest stroną w tej sprawie, ale jedynie AXA. Na decyzję musiał czekać ponad rok, czyli do sierpnia 2017 r. Miesiąc później sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), gdzie w piątek (16 lutego) zapadł kluczowy wyrok — sąd uznał, że Michał Kwieciński jest stroną w sprawie, co otwiera mu drzwi do wymazania skazy na wizerunku.

BOGATE DOŚWIADCZENIE: Michał Kwieciński piastował menedżerskie stanowiska zarówno w Polsce, jak i za granicą — był m.in. dyrektorem generalnym Liberty Direct i szefem regionu Emerging Europe w amerykańskiej grupie Liberty Mutual Insurance. Wcześniej pracował w firmie konsultingowej McKinsey & Co.
Zobacz więcej

BOGATE DOŚWIADCZENIE: Michał Kwieciński piastował menedżerskie stanowiska zarówno w Polsce, jak i za granicą — był m.in. dyrektorem generalnym Liberty Direct i szefem regionu Emerging Europe w amerykańskiej grupie Liberty Mutual Insurance. Wcześniej pracował w firmie konsultingowej McKinsey & Co. FOT. ARC

— Jest to wyrok precedensowy dla 25-letniej praktyki działania organów nadzoru rynku finansowego w Polsce, która odmawiała kandydatom na stanowiska w instytucjach finansowych nadzorowanych przez KNF (wcześniej KPWiG) przymiotu strony — mówi Andrzej Mikosz z kancelarii K&L Gates, który reprezentował Kwiecińskiego razem z Jakubem Piterą. Sprawa jest ważna z punktu widzenia każdego menedżera z rynku finansowego w Polsce.

— Ten wyrok zdecydowanie zwiększa jakość postępowania w stosunku do zarządzających instytucjami finansowymi. Menedżer przestaje być traktowany jako przedmiot postępowania w postępowaniach prowadzonych przez KNF — wyjaśnia Andrzej Mikosz.

Wyrok de facto zobowiązuje KNF do ponownego rozpatrzenia sprawy Michała Kwiecińskiego. Jak mówi Andrzej Mikosz, razem z niedoszłym prezesem AXA liczą na merytoryczne podejście do sprawy i uchylenie decyzji Komisji podjętej we wcześniejszym składzie. Decyzja nie została podjęta jednogłośnie. Komisja może zaskarżyć wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Czas na złożenie kasacji ma do piątku. Jak pisze w odpowiedzi na pytanie „PB” Jacek Barszczewski z biura prasowego Komisji Nadzoru Finansowego, taka możliwość zostanie rozpatrzona po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku WSA w Warszawie.

— Jeżeli KNF złoży kasację, to spotkamy się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiała ponownie rozpatrzeć sprawę naszego klienta — odpowiada Andrzej Mikosz. Nawet jeśli ponownie zapadłaby negatywna decyzja, to wyrok WSA pozwala Michałowi Kwiecińskiemu walczyć o dobre imię nawet w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Michał Kwieciński walczy o swój honor