Czytasz dzięki

Miedź nieprędko wyjdzie z dołka

Spadające szanse na zawarcie porozumienia handlowego nie rokują dobrze cenom rudego metalu, oceniają specjaliści

Impas w negocjacjach nad porozumieniem handlowym między USA i Chinami sprawił, że listopad nie był na rynkach surowcowych udanym miesiącem. Indeks Bloomberg Commodity stracił 2,7 proc., a czerwoną latarnią był nikiel, którego zakaz eksportu w nieprzetworzonej formie zawiesiła Indonezja. Zdaniem analityków ankietowanych przez „PB” poparcie przez USA protestów w Hongkongu jeszcze bardziej oddala perspektywę normalizacji w kwestiach handlu.

Realizacja takiego niekorzystnego dla globalnej gospodarki scenariusza powinna przyczyniać się do dalszej dekoniunktury na rynkach metali przemysłowych i do poprawy nastawienia do oferującego bezpieczne schronienie złota. Miedź, której odbicie z ponaddwuletniego dołka sprzed trzech miesięcy stopniało do ok. 6 proc., w roli grudniowego marudera widzi dwoje spośród ankietowanych specjalistów. Natomiast zwyżki notowań żółtego kruszcu obstawia Dorota Sierakowska z DM BOŚ, która po miesiącu liderowania rankingowi generalnemu wróciła na drugą pozycję. Nikt z uczestników ankiety nie zdecydował się na typowanie kierunku, w którym podążą ceny ropy — będzie on uzależniony od tego, w jaki sposób inwestorzy zinterpretują wyniki grudniowego szczytu OPEC+. Potencjału wzrostowego specjaliści najchętniej doszukują się tymczasem w szorujących po dnie notowaniach amerykańskiego gazu ziemnego. O tym, że zbliżanie się sezonu grzewczego wreszcie znajdzie odzwierciedlenie w zachowaniurynku, przekonanych jest trzech ekspertów.

— Surowce energetyczne — ropa i gaz — będą się podnosić po trudnym okresie, ale gra pod zwyżki ich cen w tej chwili wydaje się zbyt ryzykowna. Ten segment rynku finansowego wciąż czeka na prawdziwe rozbudzenie — studzi nadzieje główny analityk Admiral Markets Kamil Jaros, który po listopadzie awansował na pierwsze miejsce w zestawieniu najlepszych prognostów.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

 • Gaz ziemnyNotowania gazu spadły na minima dla zimowych kontraktów. Pomimo wysokich zapasów i rekordowej produkcji surowiec jest niedowartościowany, nawet przy założeniu, że początek zimy w USA będzie łagodny. W przypadku spadku temperatur przestrzeń do zwyżek będzie gigantyczna ze względu na bardzo rozbudowaną krótką pozycję spekulacyjną.
 • KakaoRynek surowca zdominował strach o jego dostępność, wynikający ze stabilnego wzrostu popytu, spadku podaży i polityki państw eksporterów. Dostępność surowca nie jest jednak aż tak niska, jak można by wnioskować po strukturze terminowej. Grozi to mocną korektą ostatnich zwyżek.

Marcin Kiepas, Tickmill

 • NikielOd trzech miesięcy nikiel tanieje w związku ze zmianą planów Indonezji co do zakazu eksportu surowca (co wcześniej wywindowało notowania do poziomów nieoglądanych od 5 lat). Jednak przecena doprowadziła do najwyższego od miesięcy wyprzedania na wykresie cen tego metalu. Jeśli dodać bliskość strefy wsparcia 13 278-13 714 USD, to w grudniu pojawia się szansa na odreagowanie zniżek.
 • PszenicaCeny pszenicy są najwyższe od czerwca, za czym stoją m.in, prognozy spadku zasiewów w USA. Jednak o ile wybicie jej notowań powyżej październikowego szczytu (534,43 USD) okazało się dość łatwe, to przełamanie strefy oporu tworzonej przez maksima z czerwca (556,47 USD) jest mało prawdopodobne. Dlatego koniec roku może przynieść zwrot i powrót w okolicę strefy wsparcia wokół 500 USD.

Mateusz Namysł, mBank

 • Gaz ziemny (natural gas)Prognozy pogody w USA wskazują na ciepły grudzień, co w razie ich realizacji może spowodować pogłębienie spadku. Jednak pogoda potrafi spłatać figla i jeśli pojawią się chłodniejsze dni, cena gazu może szybko wzrosnąć. To oznacza, że relacja potencjalnych korzyści do ponoszonego ryzyka jest w tym przypadku atrakcyjna.
 • PszenicaWciąż wysokie zapasy pszenicy na świecie mogą skutkować presją na spadek cen. Z punktu widzenia analizy technicznej notowania surowca znajdują się blisko oporu wyznaczanego przez 12-miesięczne maksimum.

Kamil Jaros, Admiral Markets

 • Pszenica (seria marcowa ZWH20)Ceny pszenicy wspinają się coraz wyżej. Zakładam, że to jeszcze nie koniec tego ruchu. Okolica 575 centów za buszel jest w zasięgu byków w horyzoncie najbliższego miesiąca. Dopiero ten pułap może na jakiś czas zatrzymać zwyżkę.
 • Miedź (seria styczniowa HGF20)W listopadzie miedź nie kontynuowała korekty wzrostowej. Można zatem zakładać, że ta faza zmian jest już zakończona, co może przełożyć się na spadek cen. Kierunek ruchu to okolica 2,50 USD za funt.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

 • ZłotoNotowania złota już od trzech miesięcy tkwią w tendencji spadkowej, jednak siła sprzedających powoli się wyczerpuje. Istotny wpływ na ceny kruszcu mogą nadal mieć wydarzenia polityczne. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest przedłużający się impas w negocjacjach amerykańsko-chińskich, co — zwiększając awersję inwestorów do ryzyka — może korzystnie odbić się na cenach złota.
 • Kawa arabica (USA)Notowania kawy w ostatnich tygodniach dynamicznie rosły, czemu sprzyjały niekorzystne warunki pogodowe na terenach jej uprawy oraz oczekiwania deficytu w sezonie 2019/2020. Niemniej zapowiedzi rekordowej produkcji kawy arabica w Brazylii mogą przynajmniej na jakiś czas wyhamować zwyżkę lub doprowadzić do spadkowego odreagowania.

 Andrzej Kiedrowicz, Trade.com

 • Gaz ziemnyGaz ziemny jest wyjątkowo tani jak na początek sezonu zimowego, z powodu prognoz łagodnej zimy w USA. Prognozy mogą się jednak nie sprawdzić i wtedy inwestorzy ruszą na zakupy. Dodatkowo agencja rządowa EIA zaraportowała pierwszy spadek podaży w sezonie zimowym, a amerykańskie zapasy surowca, sięgające 60 mld stóp sześciennych, wciąż są poniżej pięcioletniej średniej.
 • MiedźCena miedzi może znaleźć się pod presją spadkową ze względu na impas w negocjacjach handlowych między USA a Chinami, po tym jak USA poparły prodemokratyczne protesty w Hongkongu. Dodatkowo opublikowany przez JP Morgan kompozytowy wskaźnik PMI, opisujący światową koniunkturę w produkcji i sektorze usług, osiągnął wieloletnie minimum. To przypomina inwestorom, że globalna gospodarka wciąż spowalnia.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane