Miejska kasa w rękach mieszkańców

PAP
opublikowano: 21-11-2013, 06:31

Już przeszło 50 polskich miast zdecydowało się na utworzenie budżetu obywatelskiego. O wykorzystaniu części miejskich wydatków decydują mieszkańcy m.in. Łodzi, Płocka, Dąbrowy Górniczej, Poznania – pisze "Rzeczpospolita".

Ale ostatnio samorządy rozmawiają z mieszkańcami nie tylko o pieniądzach – podkreśla "Rz", wymieniając, że pytają ich też np. jak chcieliby zagospodarować park miejski (Katowice) czy gdzie ustawić plenerowe siłownie (Warszawa).

Konsultacje z obywatelami są dziś po prostu w modzie - mówi ekspert Fundacji Batorego Dariusz Karaszewski. Powoli powstaje takie przekonanie, że wypada mieszkańców zapytać o zdanie – dodaje.

Zdaniem ekspertów w przyszłym roku z uwagi na zbliżające się wybory samorządowe takich pytań będzie coraz więcej.

Jednak na rozbudowanych konsultacjach społecznych można poparcie zarówno zyskać, jak i stracić. "Jeśli władze nie będą realizować zgłoszonych przez mieszkańców postulatów, to mają bardzo małe szanse, żeby wygrać kolejne wybory" – wskazuje ekspert Instytutu Spraw Publicznych Filip Pazderski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Miejska kasa w rękach mieszkańców