Mięsny zakup Highlander Partners

Fundusz wszedł do QFG, producenta kotletów i marynowanych skrzydełek, który wkrótce uruchomi trzeci zakład.

Fundusz Highlander Partners (HP) rozpoczął nowy rok z przytupem. W styczniu zdążył ogłosić trzy transakcje. Ta najświeższa to inwestycja w 60 proc. udziałów QFG, producenta przetworów mięsnych z półki convenience, czyli tzw. wygodnej żywności. W dwóch zakładach — w Białobrzegach k. Radomia i Pionkach, firma produkuje m.in. steki, panierowane kotlety, filety i skrzydełka z kurczaka, które trafiają później do kanału HoReCa (hotele, restauracje, catering).

3 - tyle polskich spółek znajduje się obecnie w portfelu funduszu Highlander Partners. Poza QFG są to: Grupa Akomex/ Druk-Pak (produkcja opakowań) oraz ProService (usługi dla sektora finansowego).
Zobacz więcej

ODLICZ DO TRZECH

3 - tyle polskich spółek znajduje się obecnie w portfelu funduszu Highlander Partners. Poza QFG są to: Grupa Akomex/ Druk-Pak (produkcja opakowań) oraz ProService (usługi dla sektora finansowego). Borys Skrzyński

— W czerwcu ruszy nasz trzeci zakład. Warta 80 mln zł inwestycja pozwoli nam trzykrotnie zwiększyć moce produkcyjne i zwiększyć eksport. Obecnie największych odbiorców mamy w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii i Francji. Niedawno pojawiliśmy się też w krajach skandynawskich i Włoszech — mówi Jarosław Krzyżanowski, współzałożyciel i prezes QFG. Wiadomo, że nadal będzie zarządzał spółką. QFG jest pierwszą spożywczą inwestycją HP w Polsce. W jego amerykańskim portfelu znajduje się Bevolution Group — dostawca napojów dla gastronomii. Kwoty krajowej transakcji nie ujawniono. Poza bezpośrednim zakupem udziałów fundusz dokapitalizował QFG kilkudziesięcioma milionami złotych.

— Pieniądze przeznaczymy na rozbudowę i zwiększenie mocy produkcyjnych. Nie wykluczamy dalszego dokapitalizowania spółki — dodaje Maciej Rybicki, partner operacyjny HP. QFG zamknęło ubiegły rok z około 200 mln zł przychodów (wobec 117 mln zł rok wcześniej) i 20 mln zł EBITDA. Większość, bo 80 proc. produkcji spółki, trafia na eksport. — Plan na kolejne lata to zwiększenie obecności na rynku krajowym. Cała sprzedaż może rosnąć w tempie dwucyfrowym przy 1-3-procentowym wzroście segmentu tego typu dań gotowych w Europie — uważa Maciej Rybicki.

Jarosław Krzyżanowski zakłada 30-procentowy wzrost przychodów w tym roku. — Branża spożywcza to atrakcyjny segment. Dzięki zwiększającej się populacji rośnie organicznie. Wraz ze wzrostem zamożności zwiększa się popyt na produkty określane mianem żywności wygodnej, którą produkuje QFG — opowiada Maciej Rybicki. Nie chce ujawnić, czy fundusz negocjuje kolejne przejęcia w tej branży. Partner operacyjny HP pracował wcześniej w spożywczych koncernach — Refresco Gerber, Cargillu i Royal Unibrew. — Zainteresowanie branżą jest więc dla mnie czymś naturalnym — ucina pytania.

Maciej Rybicki zaznacza, że fundusz rozgląda się za kolejnymi inwestycjami. Wartość już zrealizowanych sięga 1 mld USD, z czego 900 mln USD przypada na USA, a 100 mln USD na Europę Środkową. Tylko w styczniu Highlander Partners zakończyli tu aż dwie inwestycje — w ZREW Transformatory i Medi-system.

— Idealny partner dla nas to spółka średniej wielkości o przychodach od kilkudziesięciu do kilkuset milionów złotych w szeroko pojętym przemyśle produkcyjnym i usługach — mówi Maciej Rybicki.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu