Czytasz dzięki

Mieszane dane i mieszane otwarcie na Wall Street

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 15-09-2005, 17:01

Amerykańskie indeksy wyraźnie nie mogły znaleźć kierunku na czwartkowym otwarciu. Mieszane dane makro, jakie napłynęły na rynek powstrzymały graczy od podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Amerykańskie indeksy wyraźnie nie mogły znaleźć kierunku na czwartkowym otwarciu. Mieszane dane makro, jakie napłynęły na rynek powstrzymały graczy od podejmowania decyzji inwestycyjnych.

W sierpniu wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w USA o 0,5 proc. w skali miesięcznej. Poziom inflacji był zgodny z oczekiwaniami analityków, jednak niepokój budzą wciąż wysokie ceny ropy, która obecnie jest czynnikiem najsilniej napędzającym inflację. Dalszy wzrost inflacji może zmusić Fed do utrzymania polityki stopniowego podnoszenia stóp procentowych. Rynek wciąż liczy, że zniszczenia wywołane przez Katrinę skłonią amerykański bank centralny do poluzowania polityki monetarnej.

Zniszczenia wywołane przez huragan odbiły się już na rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu w USA o 21,7 proc. do 398 tys. To najwyższy wzrost od ponad 9 lat i znacznie wyższy od oczekiwań.

W początkowej części sesji rynek skupił uwagę na liniach lotniczych, które poszły w dół po informacjach o zbliżającym się bankructwie Delta Air Lines i Northwest Airlines. Akcje drugiego z przewoźników potaniały o blisko 50 proc. Papiery Delty wzrosły na fali spekulacji o prawie 30 proc., gdyż spółka zwróciła się o ochronę przed upadłością, a kiepska sytuacja przewoźnika odbiła się bardzo mocno na wycenie podczas ostatnich sesji.

W cieniu amerykańskich danych makro przebiegły notowania giełd europejskich, które czekały głównie na raport o inflacji. Znacznie lepiej wypadły giełdy azjatyckie. Japoński Nikkei osiągnął najwyższy poziom od czterech lat dzięki popytowi na akcje producentów stali. Rynek spodziewa się, iż wysoki popyt zwiększy ceny surowca, co zwiększy zyskowność sektora stalowego.

PK

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane