Mieszane nastroje przed sesją w USA

opublikowano: 31-08-2022, 13:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nie spełniły się nadzieję na odbicie na Wall Street jaki panowały przed wtorkową sesję na oceanem. I choć zaczęła się ona optymistycznie, jej przebieg rozczarował ponownym spadkiem indeksów. Te mieszane nastroje utrzymują się również przed otwarciem środowego handlu na rynku kasowym, na co wskazuje wahająca się wycena kontraktów na indeksy, choć podejmowane są próby wyraźniejszego wybicia.

fot. Bloomberg

Na około dwie godziny przed uruchomieniem parkietów futures na indeks Dow Jones IA rosły o 0,15 proc. Z kolei kontrakty na szerszy wskaźnik S&P500 zwyżkowały o 0,33 proc. Nad kreską toczyła się też wymiana umów na Nasdaq 100, która zyskiwała 0,7 proc.

Sytuacja pozostaje jednak mocno chwiejna i podatna na zawirowania.

Wśród inwestorów nie milkną komentarz i spekulacje związane z ubiegłotygodniowym wystąpieniem szefa Fed, który dobitnie dał do zrozumienia, że obecnie najważniejszym wyzwaniem dla władz monetarnych jest walka z inflacją. Nawet jeśli na skutek wyższych stóp procentowych nieco stłumiony zostanie rozwój gospodarki i nadszarpnięte finanse gospodarstw domowych.

Dla rynków akcji, to bardzo zły sygnał, mocno ograniczający atrakcyjność akcji wobec obligacji czy dolara.

Wśród ważnych dla rynku akcji wydarzeń przewidzianych na środę wymienić należy publikację raportu firmy ADP o zmianie zatrudnienia. Prognoza zakłada, że w sierpniu w sektorze prywatnym poza rolnictwem stworzonych zostało 290 tys. etatów wobec 128 tys. miesiąc wcześniej (wartość przed ewentualną korektą).

Odczyt tradycyjnie poprzedza zaplanowane na najbliższy piątek ujawnienie oficjalnych rządowych danych o zatrudnieniu i bezrobociu i może stanowić punkt do dywagacji nad skalą najbliższej podwyżki stóp procentowych. Fed wielokrotnie podkreślał bowiem, że sytuacja panująca na rynku pracy jest jednym z najważniejszych czynników analizowanych przed decyzjami o kierunku polityki pieniężnej. Im kondycja rynku pracy będzie lepsza, tym większe są szanse, że FOMC może mocniej podnieść stawki procentowe.

Na rynku walutowym ponownie umacnia się amerykański dolar. Rosną też rentowności obligacji. Wszystko w obliczu rosnącej niepewności na parkietach. Z Europy napływają pesymistyczne informacje związane z dostawami gazu, które wraz z przeceną ropy wymuszają korektę wycen walorów spółek energetyczno-paliwowych.

W przesesyjnym handlu tanieją udziały HP. Korekta sięga momentami 6 proc., a wywołały ją rozczarowujące wyniki kwartale jednego z liderów rynku sprzętu komputerowego. Do tego doszły słabsze niż oczekiwano prognozy na obecny kwartał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane