Mieszane zespoły podnoszą przychody

opublikowano: 19-02-2019, 22:00

Nierówna pozycja kobiet i mężczyzn na rynku pracy zaczyna się już na etapie rekrutacji — podkreślają eksperci.

Gdyby poziom zatrudnienia kobiet w Polsce był tak wysoki, jak w Szwecji, to PKB naszego kraju mógłby wzrosnąć nawet o 10 proc. — czytamy w raporcie „Women in Work Index 2018 — Polska”, zrealizowanym przez PwC. Tymczasem luka płacowa między paniami a panami w naszym kraju wynosi ok. 8 proc., co plasuje Polskę na 39. miejscu spośród 144 krajów badanych przez Eurostat. Jak przyznaje Agnieszka Surowiec, dyrektor ds. HR i komunikacji w firmie Intrum, nierówna pozycja kobiet i mężczyzn na rynku pracy zaczyna się już na etapie rekrutacji.

— To skutek nieprawidłowości i fałszywych przekonań, które mają miejsce już w firmie, a w szerszej perspektywie — stereotypów o kobietach, funkcjonujących na rynku pracy w naszym społeczeństwie — komentuje Agnieszka Surowiec.

Jak wynika z analizy, na wstępie problemem jest sytuacja rodzinna kandydatki. „Podejrzane” są młode kobiety, szczególnie mężatki. Zakłada się, że wkrótce po przyjęciu do pracy będą chciały mieć dzieci, co na jakiś czas wyłączy je z wykonywania obowiązków. Mniej przychylnym okiem patrzy się też na te panie, które już mają potomstwo — uważa się, że nie są w pełni dyspozycyjne i nie będą w stanie pogodzić obowiązków służbowych z życiem prywatnym.

Warto zauważyć, że pracodawcy, którzy stawiają na budowanie zrównoważonych zespołów i wykorzystują talenty obu płci, osiągają przychody wyższe nawet o 15 proc. (dane McKinsey). Aby zwiększyć wyniki firmy, wystarczy — zdaniem ekspertów — zadbać o kilka elementów, np. inwestować w szkolenia dla pracownic, aby mogły rozwijać kompetencje zawodowe, a zdobytą wiedzą dzielić z koleżankami w firmie. Doskonale sprawdzają się również programy mentoringowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy