Mieszany obraz rynku akcji, w WIG20 najwięcej straciło CCC

  • PAP
opublikowano: 30-10-2019, 18:19

W środę na warszawskim parkiecie dominował zróżnicowany obraz rynku, WIG20 minimalnie zniżkował, pozostałe główne indeksy zwyżkowały. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół CCC, JSW i Bank Pekao.

Na środowym zamknięciu WIG20 stracił, jako jedyny, 0,02 proc. osiągając poziom 2.227,38 pkt., WIG zwyżkował 0,1 proc. do 58.430,48 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,3 proc. do 3.710,41 pkt., a sWIG80 wzrósł 0,2 proc. do 11.352,42 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 652 mln zł, z czego 555 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 po rozpoczęciu notowań poniżej wtorkowego zamknięcia ok. godz. 9.30 wszedł w trend zwyżkowy, który zakończył się ok. godz. 12.00, po czym indeks ponownie spadł pod kreskę.

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA panował zróżnicowany obraz. Najsilniejsze zwyżki miały miejsce w Rosji, gdzie RTS zyskał 0,6 proc., a silne spadek z kolei odnotował parkiet turecki, gdzie BIST100 zniżkował 1,2 proc.

Niemiecki DAX spadł 0,30 proc., a S&P500 zniżkował 0,08 proc. o godz. 17.15.

Na GPW, w gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: CCC – o 4,4 proc., JSW – o 2,6 proc. i Bank Pekao – o 1,7 proc. Spadła również cena akcji Santander Bank Polska – o 0,8 proc.

CCC podało we wtorek po sesji, że miało w III kw. 2019 roku 32,7 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 44,7 mln zł straty rok wcześniej.

W ciągu sesji prezes zarządu spółki Marcin Czyczerski CCC powiedział, że nakłady inwestycyjne na poziomie grupy nie powinny przekraczać w kolejnych latach 200 mln zł rocznie, a wiceprezes zarządu spółki poinformował, że Gino Rossi osiągnie w 2020 roku dodatni zysk EBITDA.

Ponadto przedstawiciele spółki zapowiedzieli, że chcą na przełomie roku przedstawić strategię rozwoju do 2022 roku, która zakładać będzie m.in. poprawę rentowności i spadek zadłużenia.

Santander Bank Polska podał w środę rano, że w III kw. 2019 roku osiągnął 625,7 mln zł zysku netto, co okazało się wynikiem lekko powyżej oczekiwań analityków.

W trakcie sesji członek zarządu banku, Maciej Reluga, poinformował, że szacuje ubytek wyniku odsetkowego w IV kwartale po wyroku TSUE dotyczącym kredytów konsumpcyjnych na około 20 mln zł w Santander Banku Polska i 40-50 mln zł w Santander Consumer Banku.

Wśród spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: CD Projekt – o 3,4 proc., mBank – o 2,3 proc. i PGE – o 1,3 proc. Zwyżkował również kurs Lotosu – o 0,3 proc.

Agencja Bloomberg podała w trakcie sesji, że Erste Group przyjrzy się mBankowi, ponieważ Polska jest "naturalnym rynkiem" dla grupy. Prezes Andreas Treichl ocenił, że mBank jest "generalnie" bardzo interesującym celem, ale jest jeszcze za wcześnie na decyzję.

Przed środowymi notowaniami Lotos poinformował, że oczyszczona EBITDA LIFO Lotosu w III kw. 2019 roku wyniosła 855,7 mln zł zgodnie z wcześniejszymi szacunkami.

Podczas sesji prezes zarządu Lotosu Mateusz Bonca ujawnił, że jest spokojny o możliwość realizacji zapisanego w strategii celu średniorocznej EBITDA LIFO w wysokości około 4 mld zł i podtrzymał, że w czwartym kwartale 2019 roku będzie już widoczny wpływ projektu EFRA na wyniki grupy.

Prezes wskazał również, że jednym z celów Lotosu na 2020 roku jest przełamanie spadkowego trendu w wydobyciu węglowodorów.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Workservice – spadek o 20,7 proc. i Polnord – o 13,0 proc. Zniżkowała także cena Wirtualnej Polski – o 1,9 proc. i Oponeo. pl – o 0,4 proc.

W trakcie sesji napłynęła na rynek informacja, że Oponeo. pl sprzedało na rzecz Wirtualnej Polski 100 proc. udziałów w Autocentrum za kwotę ok. 9,35 mln zł.

Ze spółek szerokiego rynku wzrosły akcje Agrotonu - o 23,1 proc., Torpolu – o 21,6 proc., ML System – o 8,6 proc. i Grupy Azoty – o 5,7 proc.

Po zakończeniu wtorkowej sesji Grupy Azoty podała, że według jej szacunków skonsolidowany zysk netto w III kwartale 2019 roku wyniósł 61 mln zł wobec 38,9 mln zł konsensusu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane