Mieszkania na miarę Śródmieścia

opublikowano: 12-11-2018, 22:00

Projekt nowego osiedla wpisuje się zabytkową w architekturę Łodzi.

Firmy Duda Development (inwestor) i FB Antczak (generalny wykonawca) rozpoczęły przy ulicach Kilińskiego i Targowej pierwszy etap Diasfery Łódzkiej. Jego zakończenie planowane jest na ostatni kwartał 2020 r. Powstanie tu 199 mieszkań od 25 do 95 mkw., parking podziemny, rowerownie i komórki lokatorskie.

Diasfera Łódzka to przykład nowych budynków, które nawiązują do tradycyjnej,
kamienicznej architektury utrzymaniem skali zabudowy, tj. wysokości i
tradycyjnych podziałów szerokości.
Zobacz więcej

ARCHITEKTURA:

Diasfera Łódzka to przykład nowych budynków, które nawiązują do tradycyjnej, kamienicznej architektury utrzymaniem skali zabudowy, tj. wysokości i tradycyjnych podziałów szerokości. Fot. ARC

Dzięki tej inwestycji realizowane dotychczas w Łodzi programy odnawiania Śródmieścia — takie jak rewitalizacja obszarowaczy Mia100 kamienic, w ramach którego systematycznie przeprowadzano kolejne remonty — wzbogacają się o przykład nowych budynków, w których nawiązania do tradycyjnej, kamienicznej architektury, są wyraźne, choć subtelne.

Nad stworzeniem projektu Diasfery pracowały aż trzy zespoły architektów. Inwestor, Duda Development, kierował się przy doborze pracowni przeprowadzonym przez magistrat konkursem na koncepcję nowoczesnej, łódzkiej kamienicy, angażując do pracy przy projekcie wyróżnioną pracownię Staam Architekt Marcina Sztajerowskiego. Dołączyły do niej poznańskie pracownie Modo architecture i Zokoarchitekci. Prace przebiegały w ścisłym porozumieniu z Urzędem Miasta, a w szczególności z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

— Odtwarzanie XIX-wiecznych detali na elewacji powstającej w XXI w. byłoby archaizmem. Można za to myśleć o utrzymaniu skali zabudowy, tj. jej wysokości i tradycyjnych podziałów jej szerokości. Zabudowa śródmiejska nie powinna przytłaczać gabarytem, dlatego najwyższe kondygnacje zostały odsunięte od głównej płaszczyzny fasady, dzięki czemu osoby idące lub jadące wzdłuż budynku nie będą się czuły stłamszone jego wysokością — tłumaczy Marcin Sztajerowski.

W drugim etapie — który potrwa do 2022 r. — poza mieszkaniami i udogodnieniami dla lokatorów przewidziane są także miejsca na lokale handlowo-usługowe na parterze budynku. W pobliżu inwestycji znajdują się nastrojowy park Źródliska z palmiarnią, Galeria Łódzka, wydziały Szkoły Filmowej wraz z Muzeum Kinematografii oraz modne centrum OFF Piotrkowska. Diasfera położona jest na obszarze układu urbanistycznego Nowa Dzielnica, gdzie znajduje się historyczny kompleks fabryk Księży Młyn, uważany za jeden z najważniejszych przemysłowych zabytków Łodzi. [PAB] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu