Mieszkania na wtórnym wyraźnie podrożały

Mateusz Gawin, Bankier.pl
opublikowano: 18-01-2016, 22:00

8,2 tys. zł - tyle średnio trzeba zapłacić za mkw. mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie o metrażu do 38 mkw.

W kilku miastach za używane lokum trzeba zapłacić więcej niż za nowe, a dodatkowo oferenci zabrali się za podwyżki.

Przez ostatni rok znacznie wzrosła cena mieszkań na rynku wtórnym. Bez zmian nie obeszło się także na rynku pierwotnym — tu jednak kierunek tych zmian był różny w zależności od miasta. W Łodzi stawki poszybowały nawet o 12 proc. w górę, a w Gdańsku o 8 proc. w dół.

Najdroższe mieszkania o powierzchni 38-60 mkw. kosztują 7778 zł/mkw. Z takimi cenami muszą liczyć się ci, którzy szukają lokum w Warszawie i zdecydowali się na ofertę dewelopera. W przypadku mieszkań używanych stolica jest jeszcze droższa, bo 1 mkw. takiego mieszkania kosztuje 8060 zł. Wśród analizowanych miast najniższe stawki odnotowano natomiast w Szczecinie (4711 zł/ mkw.) na rynku deweloperskim i Łodzi (3747 zł/mkw.) na rynku wtórnym — wynika z danych Bankier.pl udostępnionychprzez serwis Otodom.pl. Przez 12 miesięcy stawki na rynku pierwotnym zmieniały się wielokrotnie. Ostatecznie w relacji rok do roku sięgają nawet 12 proc. w przypadku małych mieszkań (do 38 mkw.) i 5 proc. w przypadku średnich (38-60 mkw.). Największe podwyżki odnotowano w tym okresie w Warszawie. Stawki za 1 mkw. poszybowały tam nawet o 500 zł w górę. Drożej jest także w Krakowie, gdzie cena wzrosła o około 200-300 zł/mkw. Niewielkie podwyżki wystąpiły natomiast w Łodzi. Deweloperzy postanowili obniżyć ceny swoich mieszkań m.in. na rynku wrocławskim i gdańskim. Cena mieszkań o powierzchni do 60 mkw. obniżyła się nad morzem o 300-400 zł/mkw. Wzrosła tylko w przypadku większych mieszkań — o niecałe 300 zł/ mkw. We Wrocławiu spadki cen sięgały 300 zł/mkw. Choć przez ostatni rok zmiany na rynku mieszkań używanych nie były wysokie, przez cały rok uzbierały się solidne podwyżki cen w niektórych miastach. Lepsza lokalizacjawzględem nowych osiedli sprawia, że w niektórych miastach ich cena jest już wyższa od świeżo wybudowanych mieszkań. Widoczne jest to w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Największe podwyżki wystąpiły w Gdańsku i Katowicach — sięgały nawet 10 proc., co nominalnie oznaczało nawet 500 zł wzrostu ceny 1 mkw. Rynek wtórny najstabilniejszy jest we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Warszawie. Zmiany cen w relacji rok do roku nie przekraczały tam 3 proc. © Ⓟ

8,6 tys. zł Taka jest średnia cena mkw. mieszkań o tym metrażu na rynku wtórnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Gawin, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu