Mikrofirmy więcej pożyczają

opublikowano: 30-03-2016, 22:00

Na koniec lutego wartość kredytów i pożyczek udzielonych przedsiębiorcom indywidualnym wyniosła ponad 59,7 mld zł, a więc o 300 mln zł więcej niż na koniec stycznia

Na koniec lutego wartość kredytów i pożyczek udzielonych przedsiębiorcom indywidualnym wyniosła ponad 59,7 mld zł, a więc o 300 mln zł więcej niż na koniec stycznia — wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, które analizuje Tax Care. Od początku roku wartość portfela kredytowego takich firm wzrosła już o ponad 900 mln zł. Największy wzrost pojawił się w kredytach bieżących — o 300 mln zł, do 32,2 mld zł.

Wzrosła też wartość kredytów na inwestycje, ale zaledwie o 6 mln zł, do 14,7 mld zł. Stopniały natomiast kredyty na nieruchomości — o prawie 40 mln zł, do 5,25 mld zł. Spadła jednak wartość depozytów jednoosobowych działalności.

Na koniec lutego były one o 775 mln zł mniejsze niż miesiąc wcześniej i wyniosły niespełna 33,7 mld zł. — Wynika to z rozliczeń podatkowych i różnego rodzaju płatności, które przypadają na początek roku. Zazwyczaj już w marcu depozyty mikroprzedsiębiorców zaczynają powoli rosnąć i ten trend trwa aż do końca roku — mówi Marek Siudaj z Tax Care.

Finansowanie

59,7

mld zł Tyle na koniec lutego wyniosła wartość kredytów i pożyczek udzielonych przedsiębiorcom indywidualnym.

32,2

mld zł Tyle takie firmy pożyczyły na cele bieżące. To o 300 mln zł więcej niż miesiąc wcześniej.

14,7

mld zł A tyle najmniejsze firmy mają kredytów inwestycyjnych. Ich wartość wzrosła w ciągu miesiąca zaledwie o 6 mln zł.

5,25

mld zł Tyle mikrofirmy pożyczyły na nieruchomości, o 40 mln zł mniej niż w styczniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane