Mikroprzedsiębiorcy to handlowcy

opublikowano: 22-12-2014, 00:00

Najwięcej mikrofirm zarejestrowanych w Polsce zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym oraz naprawą samochodów.

W Polsce jest zarejestrowanych prawie 2,96 mln jednoosobowych działalności gospodarczych. Prawie 28 proc. mikroprzedsiębiorców zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym, a także handlem i naprawą samochodów oraz motocykli — wynika z analizy Tax Care.

Takich firm na koniec października tego roku było 824 tys. Przy tym w gronie handlowców najwięcej jest detalistów — aż 64 proc. Przedsiębiorcy, którzy parają się handlem hurtowym, stanowią ok. 20 proc. tej grupy, a firmy zajmujące się handlem samochodami i motocyklami oraz ich naprawą to blisko 16 proc. Druga pod względem liczebności grupa firm — blisko 14 proc. ogółu — działa w branży budowlanej.

Jest ich prawie 403 tys. Są to głównie osoby zajmujące się różnego rodzaju instalacjami w budynkach oraz pracami wykończeniowymi (67 proc. firm budowlanych). Firmy zajmujące się budową tzw. obiektów inżynieryjnych i lądowych stanowią nieco ponad 6 proc. mikrofirm działających w budowlance, a pozostałe wznoszą budynki.

Trzecia grupa to firmy, których działalność jest zaliczana do „profesjonalnej, naukowej i technicznej”. Na koniec października stanowiły ponad 10 proc. , czyli ok. 307 tys. Wśród nich najwięcej jest oferujących usługi księgowe, prawnicze i doradztwa podatkowego (25 proc.) oraz architektów, inżynierów i firm oferujących badania techniczne (24 proc.). Firmy z trzech wymienionych branż stanowią prawie 52 proc. całej populacji najmniejszych przedsiębiorstw.

Dopiero na czwartym miejscu, z udziałem na poziomie nieco ponad 9 proc., znaleźli się przedsiębiorcy zajmujący się produkcją. Jednocześnie najszybciej przybywa firm zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną, a spada odsetek firm handlowych i zajmujących się naprawą aut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mikroprzedsiębiorcy to handlowcy