Mikrusy chętniej sięgają po kredyty

opublikowano: 26-09-2017, 22:00

W pierwszej połowie tego roku banki pożyczyły najmniejszym przedsiębiorcom aż 11 mld zł, prawie o 10 proc. więcej niż rok temu.

Rośnie zarówno liczba, jak i wartość kredytów udzielanych podmiotom zatrudniającym mniej niż dziesięć osób — wynika z najnowszego raportu Biura Informacji Kredytowej (BIK). W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku takie firmy pozyskały w bankach ponad 11 mld zł, o 9,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Liczba kredytów wyniosła ponad 115 tysięcy i była wyższa o 7,7 proc. niż w pierwszej połowie 2016 r. W efekcie ogólna wartość kredytów w bazie BIK Przedsiębiorca sięgnęła 62 mld zł. W strukturze pożyczek udzielanych mikrofirmom w pierwszym półroczu przeważają te finansujące działalność operacyjną, a więc kredytyobrotowe oraz w rachunku bieżącym — 66,8 proc. w ujęciu wartościowym oraz 62,1 proc. w liczbowym. Z kredytu inwestycyjnego, w tym hipotecznego, korzysta 24,5 proc. firm, a kartą kredytową posługuje się zaledwie 1,9 proc. Pożyczkę na koniec pierwszego półrocza miało tylko 6,7 proc. mikroprzedsiębiorców.

Okazuje się też, że najmniejsze przedsiębiorstwa całkiem solidnie spłacają zaciągnięte zobowiązania. Udział finansowania opóźnionego w obsłudze więcej niż 90 dni od trzech lat jest stabilny i kształtuje się na poziomie 11 proc. w ujęciu wartościowym. BIK zauważa także, że jest spore zróżnicowanie, jeśli chodzi o ukredytowienie mikroprzedsiębiorców w poszczególnych województwach. Najczęściej pożyczają przedsiębiorcy działający w województwach opolskim i śląskim, a najrzadziej ci, którzy prowadzą swoje biznesy w lubelskim i świętokrzyskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu