Mikrusy lekceważą cyberprzestępczość

opublikowano: 10-07-2013, 00:00

Barometr „Pulsu Biznesu”

Wrednej trzeciej mniejszych przedsiębiorstw nie ma szkoleń na temat bezpieczeństwa IT. A siedmiu na dziesięciu pracowników nie wierzy lub nie wie, że utrata danych spowoduje skutki finansowe lub wizerunkowe dla ich firm — informują eksperci Deloitte, powołując się na badanie instytutu Ipsos Reid, przeprowadzone wśród amerykańskich przedstawicieli tzw. small biznesu.

Sondaż ujawnia, że w 40 proc. podmiotów z sektora MŚP nie ma jakichkolwiek procedur i mechanizmów służących do bezpiecznego przetwarzania i niszczenia danych. Właściwymi zapisami w regulaminach może się pochwalić jedynie 18 proc. mniejszych przedsiębiorstw. W połowie firm (48 proc.) nie ma wyznaczonej osoby, która byłaby odpowiedzialna za zarządzanie tą dziedziną. Najsłabszym ogniwem w zabezpieczaniu danych są zaś ludzie — menedżerowie, specjaliści, urzędnicy.

— W powszechnej opinii ofiarami cyberprzestępców padają tylko wielkie korporacje, banki i instytucje finansowe. Tymczasem ataki w sieci i naruszenia danych mogą dotknąć nawet najmniejszą firmę. W dzisiejszej globalnej rzeczywistości nikt nie jest bezpieczny — ostrzega Cezary Piekarski, starszy menedżer w dziale zarządzania ryzykiem, Deloitte.

Również w Polsce cyberataki nie są zagadnieniem, do którego przedsiębiorcy przywiązują nadmierną wagę. Nie zdają sobie sprawy z zagrożeń czyhających w sieci i nie robią nic, aby im przeciwdziałać.

— Jeśli świadomość związana z zagrożeniami w cyberprzestrzeni jest na tak niskim poziomie w USA, to można przypuszczać, że w Polsce te wyniki są jeszcze gorsze. To bardzo niepokojące, biorąc pod uwagę, że według GUS ponad 98 proc. wszystkich zarejestrowanych przedsiębiorstw stanowią właśnie mikro— i małe firmy. Pod względem bezpieczeństwa danych jest to przestrzeń zupełnie niezbadana — podkreśla Cezary Piekarski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu