Milarex mocno przybiera na wadze

„Drugi Morpol” chwali się 100 mln EUR obrotu po pierwszym pełnym roku działalności i zabiera za rozbudowę fabryki w Słupsku

Ledwie rok po przejęciu przez norweski fundusz Summa Equity Milarex chce podwoić moce przetwórcze — donosi branżowy portal Undercurrent News. Kupując start-up założony przez Jerzego Malka, Norwegowie zapowiadali, że ich ambicją jest uczynienie Milareksu największym przetwórcą łososia na świecie, czyli… powtórką z Morpolu. To przetwórczy gigant, stworzony od zera również przez Jerzego Malka, notowany na norweskiej giełdzie i sprzedany później przez założyciela surowcowemu potentatowi Marine Harvest.

Summa Equity, norweski fundusz, w którym partnerem zarządzającym jest Reynir Indahl, uwierzył w start-up Jerzego Malka (z prawej), a do zespołu rozwijającego spółkę ściągnął m.in. Jona Hindara (w środku), byłego dyrektora generalnego Cermaq, giganta w hodowli łososia.
Zobacz więcej

ZESPÓŁ:

Summa Equity, norweski fundusz, w którym partnerem zarządzającym jest Reynir Indahl, uwierzył w start-up Jerzego Malka (z prawej), a do zespołu rozwijającego spółkę ściągnął m.in. Jona Hindara (w środku), byłego dyrektora generalnego Cermaq, giganta w hodowli łososia. Fot. ARC

— Nie czas na deklaracje, kiedy dołączymy do największych przetwórców, lecz na rozwijanie spółki — mówi Thomas Farstad, prezes Milareksu.

Obroty spółki w 2017 r., zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli funduszu, sięgnęły 100 mln EUR. Dla porównania — Marine Harvest łącznie hodowla i przetwórstwo (na bazie Morpolu) przyniosły ponad 3,6 mld EUR przychodów.

— W 2018 r. przychody znacząco przekroczą ubiegłoroczne — deklaruje Thomas Farstad.

W tym roku w Słupsku ruszą prace budowlane — dobudowane zostaną kolejne hale, co pozwoli spółce w ciągu dwóch lat podwoić moce produkcyjne. Nie chce ujawnić wartości inwestycji. Dziś jej dwa główne biznesy to łosoś świeży i wędzony, eksportowane przede wszystkim do Niemiec, ale również do Włoch, Japonii i USA. Prezes Milareksu zapowiada poszerzanie portfolio i grona klientów.

Przed rokiem w rozmowie z „PB” Reynir Indahl, partner zarządzający Summa Equity, deklarował, że fundusz poszukuje kolejnych firm do przejęcia. Jego wizja dla Milareksu zakłada inwestycje w budowę fabryk na innych kontynentach.

— Obecnie takich planów nie mamy, ale posiadanie fabryki w Stanach Zjednoczonych jest jedną z opcji. Za wcześnie jednak na jej analizowanie — dodaje Thomas Farstad.

Summa Equity ma w spółce 75 proc. Resztę zachował Jerzy Malek. Zgodnie z zapowiedziami, w listopadzie zeszłego roku przestał zarządzać spółką — jego następcą został właśnie Thomas Farstad, który wcześniej zarządzał m.in. Norway Seafoods i był menedżerem Marine Harvest. Jerzy Malek przesiadł się do rady nadzorczej. O planach Milareksu nie chciał rozmawiać.

— Strategia to domena zarządu i głównego właściciela, a ja już się prawie na emeryturę wybieram — ucina Jerzy Malek. © Ⓟ

Rybny król

Jerzy Malek od lat figuruje na liście najbogatszych Polaków. W ostatnim rankingu „Forbesa” był 82. — z majątkiem szacowanym na 530 mln zł. Biznesmen wrócił do Polski po przemianach gospodarczych. Wcześniej żył m.in. w Kanadzie i Australii. Z Morpolem, który w Polsce przetwarzał norweskiego łososia, osiągnął globalną skalę — spółka w momencie sprzedaży Marine Harvest, czyli w 2013 r., miała 500 mln EUR obrotu i zatrudniała 3 tys. osób. Ryby to tylko część imperium. Jerzy Malek inwestuje w nieruchomości — jeden z najświeższych projektów to, jak donosił „Głos Pomorza”, budowa apartamentowców w Ustce. Biznesmen nie stronił też od innych części branży spożywczej — zajmował się słonymi przekąskami i przetwórstwem warzyw.

OKIEM BRANŻY: Robert Wijata, współwłaściciel BG Production

Dywersyfikacja

To bardzo trudny moment dla przetwórców łososia, bo surowiec jest bardzo drogi i mało kto akceptuje wyższe ceny, więc popyt został znacząco ograniczony. Prędzej czy później to musi się skończyć, na co liczymy, ale trwa to już co najmniej kilkanaście miesięcy. Naszą odpowiedzią jest częściowa zmiana oferty i przestawienie się na białą rybę — w dużej mierze dorsza, który jest tańszy — i nie jesteśmy w tej strategii osamotnieni. Być może również Milarex skłania się właśnie ku mocniejszej dywersyfikacji portfela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy