Miliard rocznie na mieszkania komunalne

AR
opublikowano: 26-08-2019, 17:56

BGK zwiększa dla gmin finansowanie mieszkań komunalnych i socjalnych. Wciąż brakuje ich setek tysięcy w całym kraju.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zwiększy budżet Funduszu Dopłat, z którego gminy mogą się ubiegać o wsparcie finansowania budowy albo remontów mieszkań komunalnych, socjalnych i noclegowni dla bezdomnych. W 2020 r. (podobnie jak w obecnym roku) rocznie do rozdysponowania dla gmin będzie 500 mln zł, a w latach 2021-25 dwa razy tyle - 1 mld zł rocznie.

Fot. Pixaby CC0

„Pieniędzy powinno wystarczyć na wszystkie przedsięwzięcia spełniające formalne wymagania” - informuje bank w komunikacie prasowym.

Dotychczas bank przeznaczał na ten cel znacznie mniej - w ciągu 12 lat istnienia Funduszu Dopłat przyznał samorządom w sumie niecałe 1,3 mld zł. Chwali się jednak, że pieniądze wsparły ponad 1,6 tys. przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości 3,92 mld zł.

– Program zaowocował już 20 tysiącami lokali w całej Polsce. Dzięki wsparciu z Funduszu Dopłat powstało 19 tys. mieszkań i 1,1 tys. miejsc noclegowych dla osób bezdomnych. Finansujemy kolejne na bieżąco – mówi Dariusz Stachera, dyrektor zarządzający pionem programów mieszkaniowych w BGK.

Gigantyczne kolejki po dom

Problem braku mieszkań komunalnych (takich, które gmina wynajmuje osobom nieposiadającym własnego mieszkania, ale mającym stałe, na ogół stosunkowo niewysokie dochody) i socjalnych (przyznawanych najbiedniejszym, często osobom, które ze względu na zadłużenia dostały wyrok eksmisji albo nie mają stałych dochodów, o obniżonym standardzie) w Polsce od lat jest nierozwiązany. Pod koniec ubiegłego roku brakowało ok. 150-200 tys. mieszkań socjalnych. Co gorsza, liczba wniosków o takie lokale wciąż rośnie.  

-  Na koniec roku 2018 szacowaliśmy potrzeby miasta Poznań na ponad kilka tysięcy dodatkowych lokali mieszkalnych. To szacunki na podstawie wniosków o pomoc mieszkaniową, składanych w trybie uchwały Rady Miasta, liczby oczekujących na wykonanie wyroków eksmisyjnych oraz faktu, że 640 rodzin mieszka obecnie w barakach - mówi Tomasz Lewandowskiego, prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) w Poznaniu, spółki komunalnej. 

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dodaje, że ZKZL dysponuje obecnie nieco ponad 12,6 tys. mieszkań.

- Nieustannie pracujemy nad powiększeniem miejskiego zasobu poprzez nowe inwestycje i remonty nienadających się do zamieszkania lokali. Musimy szukać na to dodatkowych źródeł finansowania - mówi Tomasz Lewandowski.

Jego zdaniem, zwiększenie finansowania BGK to dobry sygnał dla samorządów, choć sytuacji nie da się poprawić szybko. 

-  Wcześniej budżet Funduszu Dopłat był na poziomie ok. 150 mln zł rocznie, w obecnym roku było to 500 mln zł. Zwiększenie tej puli do kwoty 1 mld zł jest więc bardzo dobrym sygnałem dla samorządów, szczególnie w perspektywie kilkuletniego finansowania na takim poziomie - mówi Tomasz Lewandowski.

Budżet BGK to nadal jednak kropla w morzu potrzeb, jeśli popatrzymy na potrzeby miasta.  Poznań do roku 2024 na inwestycje i remonty w miejskim zasobie mieszkaniowym musi przeznaczyć ok. 500 mln zł. 

Rekordzistką, jeśli chodzi o problem braku lokali z zasobu miejskiego, jest prawdopodobnie Warszawa. Miasto buduje ok. 260 mieszkań komunalnych rocznie - to mało, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie. 

-  Według danych na koniec 2018 r., na mieszkanie od miasta oczekuje ponad 2,5 tys. rodzin, które mieszkają poza zasobem komunalnym - informuje Klimczak Konrad z Biura Marketingu Urzędu Miasta St. Warszawy. 

Czas oczekiwania na mieszkania komunalne czy socjalne w stolicy wynosi  średnio od kilku miesięcy do 2,3 lat, w zależności od sytuacji w danej dzielnicy. 

- W najbliższych latach Warszawa planuje wybudować bloki z 770 lokalami komunalnymi za 225,3 mln zł - dodaje Klimczak Konrad. 

To prawdopodobnie nawet w połowie nie pokryje zapotrzebowania na nowe mieszkania dla najbiedniejszych rodzin. Dotychczas od BGK na nowe inwestycje i remonty mieszkań miasto dostało ok. 15 mln zł i czeka na kolejne 11 mln zł. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane