Miliard zł na elektroniczne relacje

opublikowano: 06-02-2012, 00:00

Przedsiębiorcy, którzy chcą usprawnić e-komunikację z innymi firmami, mają trzy szanse na zastrzyk gotówki. Pierwszą już od dziś

Jeśli komunikujesz się z biznesowymi partnerami w tradycyjny sposób, a chciałbyś zastąpić papiery i e-maile systemem elektronicznym — pojawia się okazja, aby zrealizować ten plan za pomocą kasy z Unii Europejskiej. Wsparciem służy stworzone w tym celu działanie 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Pieniądze z niego mogą dostać mikro-, małe i średnie firmy, które stworzą projekty zakładające rozwój informatycznych powiązań typu B2B — chodzi o umożliwienie lub ułatwienie elektronicznych relacji między przedsiębiorstwami, ich partnerami, dystrybucją lub punktami sprzedaży. W tym roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) planuje w ramach 8.2 trzy nabory, z których pierwszy rusza już dzisiaj.

Liczą na większy udział firm

Na konkursy przeznaczona została rekordowa suma — prawie 1,2 mld zł. Tak wysoka pula wynika stąd, że w żadnym z dotychczasowych rozdań (a działanie jest dostępne już od 2008 r.) dotacje przyznane przedsiębiorcom nie wyczerpały przewidzianego budżetu. W siedmiu naborach do wzięcia było łącznie 1,4 mld zł, a rozdzielono zaledwie ok. 600 mln zł. Dlaczego teraz sytuacja miałaby się zmienić?

— Zmieniliśmy warunki konkursów, m.in. rozszerzając definicję B2B. Umożliwi to dofinansowanieprojektów z rozwiązaniami informatycznymi o charakterze portali B2B, do których zdalny dostęp uzyskają korzystający z przeglądarki internetowej przedsiębiorcy. współpracujący z wnioskodawcą. Zmiany pozwolą też na dofinansowanie wydatków związanych z wewnętrzną informatyzacją beneficjenta, oczywiście nadal pod warunkiem wspierania elektronicznych relacji B2B. Liczymy, że nowe przepisy przyniosą wzrost zainteresowania konkursami — mówi Patrycja Zielińska, wiceprezes PARP. Eksperci są jednak bardziej sceptyczni.

— Pula konkursów jest ogromna. Aby ją rozdzielić, przy obecnej kwocie dofinansowania— czyli od 20 tys. zł do 2 mln zł — trzeba byłoby przyznać dotacje dla kilkuset, jeśli nie dla tysiąca dobrych projektów. To może być bardzo trudne, tylu wniosków może po prostu nie być — uważa Jakub Bursa, ekspert z SAS Advisors.

Bardziej wnikliwa ocena

Sytuacji przedsiębiorców z pewnością nie ułatwiają zmiany dotyczące formalnej oceny wniosków, która od tego naboru będzie bardziej wnikliwa.

— Zwiększyła się liczba szczegółowych kwestii, których nie można poprawić na etapie oceny. I tak przykładowo nie wol- no zmieniać treści biznesplanu złożonego z dokumentami aplikacyjnymi — mówi Sonia Leszkowicz-Baczyńska, konsultantka ds. funduszy unijnych w Europejskim Centrum Doradztwa Finansowego (ECDF).

Wprowadzono także dwuetapową ocenę merytoryczną, która od teraz składa się z części obligatoryjnej i fakultatywnej. Oznacza to, że wnioskodawcy będą musieli wypełniać dokumenty z jeszcze większą dokładnością. W ramach działania 8.2 firmy mogą zyskać dofinansowanie w wysokości od 40 proc. do 70 proc. kwalifikowanych wydatków inwestycji. To, jakie wsparcie dostaną, zależy m.in. od wielkości firmy i lokalizacji projektu.

Ważny zagraniczny partner

O czym muszą pamiętać przedsiębiorcy ubiegający się o dofinansowanie?

— Aby mieć realne szanse na wsparcie, trzeba przygotować projekt, który będzie dokładnie wpisywał się w kryteria oceny wniosku. Jedna z najistotniejszych spraw: warto uwzględnić w projekcie przynajmniej jednego partnera zagranicznego. Trzeba też mieć w planach zastosowanie zaawansowanych rozwiązań informatycznych, takich jak Elektroniczna Wymiana Danych w standardzie EDI lub równoważnym oraz podpis elektroniczny — radzi Błażej Czajkowski, ekspert Accreo Taxand.

— Bardzo wiele wniosków jest odrzucanych ze względu na niewłaściwą ocenę planowanych wydatków kwalifikowanych. Trzeba zatem pamiętać o bardzo racjonalnym szacowaniu i uzasadnianiu poszczególnych wydatków z kosztorysu — mówi Jakub Bursa. Wnioskodawca powinien udowodnić, że wprowadzenie systemu informatycznego w przedsiębiorstwie i u jego partnerów przyczyni się do istotnego zwiększenia efektywności współpracy.

— Za efektywność ekonomiczną, która opiera się na spadku kosztów obsługi relacji B2B oraz wzroście przychodów w stosunku do dotychczasowej obsługi partnerów, przyznawana jest największa liczba punktów. Premiowane jest także wykazanie długotrwałej, czyli ponadtrzyletniej współpracy z partnerami. Należy jednak zwrócić uwagę na datę podpisania umowy o współpracy oraz wskazanie pierwszego zdarzenia gospodarczego, jakie w jej ramach nastąpiło — mówi Sonia Leszkowicz-Baczyńska.

Wysoko oceniona będzie także dobra znajomość systemów partnerów. Najczęstszym problemem firm jest precyzyjne wskazanie procesów, które miałby obsługiwać system w nowej, zautomatyzowanej formie. Wielu przedsiębiorców nie wie, jaka współpraca typu B2B kwalifikuje się do dofinansowania.

— Z pewnością za relację B2B nie zostanie uznane standardowe komercyjne świadczenie usług klientom, czy to osobom fizycznym czy firmom, polegające na prostej realizacji zamówień czy zleceń. Natomiast dofinansowanie zostanie udzielone na automatyzację wymiany informacji i zintegrowanie własnego systemu informatycznego z systemami partnerów biznesowych, ale nie klientów końcowych wnioskodawcy — podkreśla Sonia Leszkowicz-Baczyńska. Następne konkursy z działania 8.2 wystartują w czerwcu i październiku.

2.03 Tego dnia o godz. 16.30 mija termin składania wniosków w naborze.

Najczęstsze błędy popełniane przez przedsiębiorców we wnioskach z 8.2

brak precyzyjnego wskazania procesów, które miałyby obsługiwać system w nowej, zautomatyzowanej formie

wskazywanie typów współpracy, która nie kwalifikuje się do dofinansowania

brak uzasadnienia wydatku lub jego wysokości

brak określenia czasochłonności i liczby godzin (w szczególności przy usługach eksperckich, doradczych i szkoleniowych)

ujmowanie wydatków niezwiązanych bezpośrednio z projektem

wydatki opisane zbyt ogólnie (m.in. brak parametrów technicznych, wskazania liczby sztuk planowanych do zakupu)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane