Miliardy złotych popłyną do firm

Monika Niewinowska
22-01-2004, 00:00

Fundusze strukturalne i przedakcesyjne będą wydatkowane równolegle. Pieniędzy będzie dużo.

W tym roku uruchomione zostaną programy finansowane z funduszy strukturalnych. Kontynuowany będzie program przedakcesyjny PHARE. Łącznie programy pomocowe przekraczają 12 mld EUR.

Dwie edycje...

W ramach funduszy przedakcesyjnych PHARE do realizacji zostały jeszcze dwie edycje: PHARE 2002 i 2003. Do przedsiębiorców trafi odpowiednio 50 i 25 mln EUR (to 235 i 117,5 mln zł według obecnego kursu). Obie edycje będą zawierały „Regionalny program wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw” oraz programy ogólnokrajowe. W przypadku PHARE 2002 będzie to „Sektorowy program rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw i innowacji”, a PHARE 2003 — „Wsparcie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw — inwestycje w innowacje i technologie”.

Inaczej wygląda sytuacja programów przedakcesyjnych SAPARD i ISPA. Są one traktowane jako przygotowanie do funduszy strukturalnych, które je zastąpią. W programie ISPA kontraktowanie środków zostało już zakończone, SAPARD będzie realizowany do wyczerpania środków.

...i pięć programów

Fundusze strukturalne rozdysponowywane będą w ramach pięciu sektorowych programów operacyjnych: Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, Rozwój zasobów ludzkich, Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich, Rybołówstwo i przetwórstwo ryb, Transport i gospodarka morska oraz Zintegrowanego programu rozwoju regionalnego. Dodatkowe środki na transport i ochronę środowiska będą pochodziły z Funduszu Spójności.

W praktyce każdy z programów przewiduje wsparcie dla przedsiębiorstw, z tym że w większości przypadków będzie ono miało charakter pośredni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Miliardy złotych popłyną do firm