Milion szybkich łączy w Erze

KL
opublikowano: 13-05-2010, 00:00

Przychody Ery w I kw. nieco ucierpiały, ale liczba klientów wzrosła. I to tych cennych — płacących abonament.

Przychody Ery w I kw. nieco ucierpiały, ale liczba klientów wzrosła. I to tych cennych — płacących abonament.

Wyniki kolejnego operatora wielkiej trójki są dowodem na spowolnienie na rynku telekomunikacyjnym. Polska Telefonia Cyfrowa (operator sieci Era i Heyah) w pierwszym kwartale miała 1,756 mld zł przychodów — o 6,2 proc. mniej niż rok temu.

Dla porównania: Orange w pierwszym kwartale miał 1,816 mld zł przychodów —o 9,1 proc. mniej niż rok wcześniej.

Wzrosła natomiast EBITDA Ery — aż o 36,4 proc., do 674 mln zł. Marża EBITDA osiągnęła poziom 38,4 proc., czyli znaczniej lepiej niż w przypadku Orange, którego marża wynosi 27,6 proc.

Polskiej Telefonii Cyfrowej udało się zwiększyć liczbę klientów abonamentowych. Stanowią oni już połowę wszystkich klientów, których jest obecnie 13,361 mln (wzrost o 0,6 proc. w stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku). Orange ma ich 13,774 mln.

Zmniejszył się wskaźnik ARPU, czyli średni przychód na klienta. Wynosi obecnie 41 zł, jednak Erze udało się też bardzo mocno obniżyć koszt pozyskania klienta. Spadł o 25 zł, do 82 zł.

Era pochwaliła się, że bardzo dużą popularnością cieszy się usługa bezprzewodowego dostępu do internetu blueconnect, z której korzysta już milion klientów. Zapowiada wprowadzenie nowych taryf dla klientów indywidualnych i rozwijanie usług finansowych. W maju klienci będą mogli wziąć udział w testach mobilnych płatności komórkowych, wprowadzanych razem z Inteligo i MasterCard.

Klaus Hartmann, prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej, przewiduje, że polski rynek telekomunikacyjny w tym roku nadal będzie tracił na wartości.

"Trudne warunki rynkowe, niekorzystne zjawiska w otoczeniu regulacyjnym, spadająca rentowność branży oraz rywalizacja o klientów będą wymagały m.in. dalszej racjonalizacji wydatków oraz ograniczania kosztów. Era jest dobrze przygotowana na te wyzwania" — zapowiada cytowany w komunikacie prezes Ery.

Wyniki finansowe podał wczoraj także właściciel Ery — operator Deutsche Telekom. Jego przychody wyniosły 15,8 mld EUR, co oznacza spadek o 0,6 proc. EBITDA spadła o 5,1 proc., do 4,69 mld EUR. Grupa wypracowała 767 mln EUR zysku netto w porównaniu z ponad 1,1 mld EUR straty rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu