Miliony dla młodych badaczy

opublikowano: 17-01-2017, 22:00

Otworzył się worek z pieniędzmi — Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wesprze naukowców w ramach programów First Team, Homing i Powroty.

Młodzi doktorzy mogą otrzymać do 2 mln zł na założenie własnego zespołu badawczego. Szansę na finansowanie dostaną również naukowcy chcący po przerwie spowodowanej np. urlopem macierzyńskim lub pobytem za granicą powrócić do zawodu. Wszystko za sprawą kolejnego rozdania grantów z programów First Team, Homing i Powroty, realizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Pieniądze pochodzą z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój. Aplikacje będą przyjmowane do 15 marca 2017 r.

O pieniądze mogą się ubiegać młodzi doktorzy, którzy stopień naukowy zdobyli nie wcześniej niż pięć lat temu, bez względu na dziedzinę nauki, którą się zajmują, oraz ich narodowość. Dotacje otrzymają projekty badawczo-rozwojowe, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy i społeczny kraju. Punktowane będą zwłaszcza koncepty wpisujące się w zakres Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Granty na start

Program First Team jest skierowany do młodych naukowców. Wsparcie finansowe może zostać przyznane na trzyletnie projekty badawcze (z możliwością przedłużenia o kolejny rok). Program stanowi okazję do zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń w samodzielnym prowadzeniu badań naukowych.

— First Team wprowadza nowoczesne standardy realizacji badań naukowych i promuje osoby ambitne, które mają szansę zostać liderami nie tylko polskiej, ale także światowej nauki — twierdzi dr Paweł Zawadzki z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, laureat pierwszego konkursu z tego programu.

Co istotne, projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych, ale także w przedsiębiorstwach czy konsorcjach naukowo-przemysłowych, co zwiększa szansę na późniejszą komercjalizację wyników badań. W bieżącej edycji konkursu First Team do rozdysponowania jest w sumie 14 mln zł.

Druga szansa

FNP oferuje naukowcom również tzw. granty powrotowe. Dostępne są one w ramach programów Homing i Powroty.

Pierwszy skierowany jest do młodych doktorów pracujących obecnie za granicą, którzy chcieliby wrócić do Polski i tu kontynuować karierę naukową. Cenne będzie ich doświadczenie zdobyte np. w ramach staży czy studiów doktoranckich odbytych poza krajem. Program Powroty ma natomiast wspierać naukowców, którzy planują po krótkiej przerwie powrót do pracy zawodowej.

— Jest to oferta zwłaszcza dla młodych rodziców-naukowców oraz dla osób, które po doktoracie rozpoczęły pracę w innym sektorze gospodarki — zaznacza dr Tomasz Poprawka, wicedyrektor ds. działalności programowej w FNP.

— W obu programach można zdobyć granty w wysokości ok. 800 tys. zł na dwa lata. Projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach. Grant w programie Powroty pełni funkcję „akceleratora” dla osób, które miały przerwę w pracy badawczej spowodowane np. urlopem rodzicielskim — wyjaśnia dr inż. Izabela Stefanowicz-Pięta z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, laureatka pierwszej edycji konkursu Powroty.

Na realizację konkursów ogłoszonych w ramach programów Homing i Powroty przeznaczone zostało w sumie 10,4 mln zł. Ze wsparcia mogą skorzystać także krajowi przedsiębiorcy. Uzyskają oni do 80 proc. dofinansowania na realizację projektów badawczo-rozwojowych (finansowanie jest przyznawane na zasadach pomocy publicznej). Kolejne konkursy w programach First Team, Homing i Powroty będą ogłaszane do końca 2019 r. FNP zapowiada po dwie edycje rocznie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Miliony dla młodych badaczy