Czytasz dzięki

Miliony dla młodych badaczy

opublikowano: 17-02-2017, 19:09
aktualizacja: 17-02-2017, 19:10

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przekaże ponad 7 mln zł na realizację przełomowych prac badawczych.

Grupa młodych naukowców rozpoczyna realizację innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych. Finansowanie zapewniła im Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Pieniądze pochodzą z konkursów Homing i Powroty, realizowanych w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. Do pierwszego mogli się zgłosić badacze, którzy dotychczas pracowali za granicą. Teraz swoje projekty będą mogli zrealizować w Polsce. Konkurs powroty skierowany był natomiast do osób wracających do działalności naukowej, po przerwie spowodowanej względami prywatnymi lub aktywnością zawodową w innej dziedzinie.

Dr Michał Tomza z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego jest laureatem konkursu w programie Homing. Przeprowadzi symulacje, obliczenia i pomiary z wykorzystaniem nowych kwantowych układów molekularnych.
Zobacz więcej

Dr Michał Tomza z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego jest laureatem konkursu w programie Homing. Przeprowadzi symulacje, obliczenia i pomiary z wykorzystaniem nowych kwantowych układów molekularnych. ARC

Nowatorskie badania

W ramach programu Homing wybrano ośmiu młodych doktorów. Laureatem konkursu został m.in. dr Tomasz Wróbel, wcześniej związany z Uniwersytetem Illinois w Urbana-Champaign w Stanach Zjednoczonych. Otrzymał 800 tys. zł i zajmie się zaadaptowaniem nowej metody obrazowania bazującej na kontraście chemicznym do badania zmian nowotworowych w trzustce.

- Stosowana przeze mnie metoda bezpośrednio bada skład chemiczny tkanki, bez konieczności używania dodatkowych barwników, przez co badany jest niezmieniony skład organu. Znajomość tego składu pozwala na stworzenie modeli matematycznych rozpoznających zarówno zdrowe fragmenty tkanki, jak i komórki rakowe. Dzięki wysokiej czułości na małe zmiany chemiczne, metoda ta jest w stanie rozpoznawać wczesne etapy rozwoju, jak również przewidywać możliwość wystąpienia przerzutów czy nawrotów różnych typów raka – wyjaśnia dr Tomasz Wróbel.

Inne wyłonione projekty: synteza i ewaluacja soli zawierających aniony bogate we fluor do zastosowań w magazynowaniu energii, wpływ rozrostu genu kinazy MLK4 na rozwój raka piersi (badania realizowane będą w modelu 3D oraz in vivo) czy symulacje z wykorzystaniem nowych kwantowych układów molekularnych.

Powrót do zawodu

Dofinansowanie w ramach programu Powroty otrzymała dr Małgorzata Wachowska z I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Będzie badać rolę autofagii (proces polegający na trawieniu przez komórkę jej własnych elementów w celu utrzymania równowagi) w tworzeniu zewnątrzkomórkowych sieci neutrofilowych, tzw. NETs (ang. neutrophil extracellular traps).

- Uważa się, że tworzenie NETs może być zależne od kilku procesów zachodzących w komórce, m.in. od autofagii. NETs pełnią ogromnie ważną rolę w obronie naszego organizmu, ale mają też swoją ciemną stronę i przyczyniają się do rozwoju różnych procesów chorobowych, m.in. do powstawania przerzutów nowotworowych. Wyjaśnienie roli procesu autofagii w powstawaniu NETs pogłębi naszą dotychczasową wiedzę, co może w przyszłości wskazać nowe schematy leczenia w wielu schorzeniach związanych z nadmiernym uwalnianiem NETs - tłumaczy dr Małgorzata Wachowska.

Na badania przyznano jej 800 tys. zł. Drugi grant w tym programie – w wysokości 730 tys. zł – otrzymał dr Antoni Wojciech Ruciński z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie. Będzie pracował nad zwiększeniem skuteczności radioterapii protonowej.

 

Była to już druga edycja konkursów. W programie Homing rozdysponowano 6,1 mln zł , w Powroty – 1,5 mln zł. A Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła już kolejną edycję obydwu programów. Aplikacje będą przyjmowane do 15 marca 2017 r. Następne konkursy będą organizowane cyklicznie do 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane