Miliony euro kary za kiełbasiany kartel

opublikowano: 03-10-2018, 13:18

W postępowaniu dotyczącym tzw. kartelu kiełbasianego Sąd Okręgowy w Düsseldorfie skazał rodzinną firmę Wiltmann na grzywnę w wysokości 6,5 mln EUR, informuje portal wiwo.de.

Przez 12 lat firma Wiltmann wraz z 21 innymi producentami wspólnie decydowała o podwyżkach łamiąc tym samym przepisy o wolnej konkurencji. Były już dyrektor zarządzający firmy i główny oskarżony w sprawie musi zapłacić karę w wysokości 350 tys. EUR.

Jeden z największych karteli w Niemczech został odkryty dzięki anonimowemu donosowi.

Na 22 producentów wędlin, w tym wielu znanych marek z półek supermarketów, w 2014 r. Federalny Urząd Antymonopolowy (Bundeskartellamt) nałożył karę w wysokości 338 mln EUR. Ale dotychczas nawet jedna trzecia tej sumy nie trafiła do skarbu państwa.

Część wędliniarskich gigantów znalazła bowiem prawną drogę ucieczki znaną jako „luka kiełbasiana”. Rozwiązały oskarżone o udział spółki zależne, a ich majątek przeniosły do innych przedsiębiorstw. Tym samym z postępowania wykluczonych zostało pięć firm, które uniknęły zapłaty 238 mln EUR.

Wiltmann jako jedyny z pozostałych oskarżonych odwołał się od wyroku i złożył wniosek o uniewinnienie. Teraz skazany akcjonariusz Wiltmann rozpatruje skargę do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości. Pozostałe spółki przyjęły kary lub umorzyły postępowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu