Miliony na projekty biznesu i nauki

opublikowano: 25-03-2018, 22:00

Firmy z Mazowsza dostaną granty, dzięki którym powstaną nietuzinkowe rozwiązania. Pomogą im w nich naukowcy.

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) ogłosiła konkurs „Bony na innowacje”. Dotacje oferuje działanie 1.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO WM). Dzięki nim mali i średni gracze opracują innowacje produktowe i procesowe we współpracy z naukowcami. Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU, podkreśla, że firmy, które oferują nowatorskie produkty i usługi, mają szansę na większe zyski. Dlatego funduszez RPO WM — jak zaznacza — są przeznaczane właśnie na projekty badawczo-rozwojowe i wspólne przedsięwzięcia nauki i biznesu.

— Mazowieccy przedsiębiorcy zdobyli już ponad pół miliarda złotych z programu regionalnego. Pieniądze unijne inwestują w nowatorskie rozwiązania, specjalistyczne doradztwo i udział w zagranicznych targach. Bony na innowacje umożliwią opracowanie przez jednostki naukowe nowych lub ulepszonych produktów i usług. W puli jest 20,9 mln zł — tłumaczy Mariusz Frankowski.

Maksymalna wartość dofinansowania projektu to 200 tys. zł. Eksperci ocenią tylko trzy kryteria punktowe: miejsce wdrożenia inwestycji,

rodzaj badań i udział kapitału własnego w przedsięwzięciu. Granty pokryją koszty usług związanych z opracowaniem nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, technologii produkcji, z przygotowaniem prototypu doświadczalnego, zmian procesowych lub nowego projektu wzorniczego. Na wsparcie mają szansę tylko przedsięwzięcia wpisujące się w co najmniej jedną z inteligentnych specjalizacji dla województwa mazowieckiego. W tym zestawieniu są bezpieczna żywność, inteligentne systemy zarządzania i nowoczesne usługi dla biznesu. Przedsiębiorcy mogą zlecić wykonanie prac uczelniom publicznym, państwowym instytutom badawczym, a także instytutom Polskiej Akademii Nauk. Na realizację projektu będą mieli rok od podpisania umowy o dofinansowanie. Na wspólnych projektach nauki i biznesu zależy również Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dlatego — już po raz czwarty — organizuje ona konkurs „Bony na innowacje” (poddziałanie 2.3.2 POIR), który jest przeznaczony dla firm MSP działających na terenie całego kraju. Mali i średni gracze będą mogli zdobyć w nim granty na opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi, technologii lub projektu wzorniczego. Przedsiębiorcy otrzymają ponadto możliwość skorzystania z aparatury badawczej i wiedzy naukowców. O finansowe wsparcie będą mogli powalczyć od 8 czerwca do 22 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu