Millennium DM poleca spółki dywidendowe

opublikowano: 27-01-2015, 14:01

Warto skupić się na spółkach, które płacą dywidendę, również tych mniejszych – radzą w strategii na 2015 r. analitycy domu maklerskiego.

Większość nie ma racji – mówi jedno z giełdowych powiedzeń. Jeśli tak, to w 2015 r. na GPW nie należy się spodziewać wzrostu głównych indeksów giełdowych o 5-10 proc., bo właśnie w tym przedziale mieszczą się prognozy wielu brokerów. Takie są też założenia strategii ekspertów Millennium Domu Maklerskiego, których argumentu również nie odbiegają od konsensu.

„Niskie stopy procentowe, tanie surowce i - jak nam się wydaje - brak korzystniejszej alternatywy przemawiają za rynkiem akcji. Spodziewamy się że tegoroczne zwyżki głównych indeksów sięgną 5-10 proc.. Zalecamy kupowanie spółek (także mniejszych) dywidendowych" – wynika ze strategii analityków Millennium.

Doraźne rozwiązania
Ich zdaniem, w 2015 r. nie należy liczyć na spektakularne zwyżki, bo problemy ekonomiczne wielu krajów nie zostały rozwiązane, a stosowane powszechnie remedium – czyli luzowanie polityki pieniężnej – to działanie doraźne, które nie doprowadzi do trwałego uzdrowienia gospodarek.

Wśród swoich faworytów eksperci umieścili mBank i Alior Bank, podkreślając, że w przypadku tego drugiego podmiotu niewykluczona jest gra pod przejęcie.
„Większego zainteresowania dużymi bankami spodziewamy się w okresie przyznawania prawa do dywidend. Stąd nasze pozytywne rekomendacje dla Pekao, Banku Handlowego i PZU" – dodano.

Eksperci odradzają inwestycje w walory dużych spółek detalicznych, czyli LPP i CCC. Obie – w ocenie Millennium DM - będą poprawiać zyski wolniej niż można było wcześniej oczekiwać, co w porównaniu z wysokimi wskaźnikami cena/zysk nie daje potencjału wzrostu kursów.
"Zdecydowanie wolimy sektor dystrybutorów IT, który również korzysta ze wzrostu popytu konsumpcyjnego w Polsce. Spółki z tego sektora powinny kontynuować poprawę wyników, a ryzyko negatywnych niespodzianek nie jest naszym zdaniem duże (oprócz spółki ABC Data, której podwyższone ryzyko jest odzwierciedlone w niższych wskaźnikach)" – głosi raport.

Waluty i surowce
W branży spożywczej analitycy Millennium DM oczekują niewielkiej zmiany zysków r/r wśród pokrywanych spółek. Największą potencjalnie pozytywną niespodzianką mogą się okazać akcje Tarczyńskiego, który w tym roku będzie zwiększać produkcję dzięki nowym mocom. Z kolei wyniki spółki Duda będą zbliżone do ubiegłorocznych, a ewentualne większe odchylenie będzie raczej negatywne.

W branży przemysłowej w 2015 r. zyskiwać powinny polskie firmy, które eksportują na Zachód, wobec osłabienia złotego (Zetkama, Apator) oraz przedsiębiorstwa, w których dużą rolę odgrywają koszty surowców, znajdujące się w trendzie spadkowym (Ferro, Relpol). Bieżący rok będzie natomiast trudny dla spółek, w których znaczącą część eksportu stanowiła sprzedaż na Wschód (Aplisens, Amica).

Według analityków Millennium DM, ten rok powinien przynieść kontynuację korzystnego otoczenia rynkowego dla działalności deweloperów mieszkaniowych, w szczególności dużych, korzystających na wprowadzonej w 2012 roku ustawie deweloperskiej.

„Pomimo relatywnie wysokich wycen (biorąc pod uwagę wskaźnik C/WK) ponownie preferujemy akcje Robyga oraz Dom Development, które regularnie dzielą się zyskami od istotnie tańszych walorów JW Construction czy Polnordu. W przypadku deweloperów komercyjnych zarówno GTC, jak i Echo Investment wyceniane są poniżej wartości księgowej. Z tej pary preferujemy Echo, które jest nieznacznie droższe, lecz także bardziej stabilne i niezawodne od swojego giełdowego konkurenta zaangażowanego na problematycznych rynkach krajów regionu" – napisano w raporcie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane