Millennium zarobiło najwięcej w historii

opublikowano: 05-02-2019, 22:00

Do strategicznego miliarda bankowi jeszcze sporo brakuje, ale zarząd jest dobrej myśli. Na wynik wpływ miały kłopoty konkurencji.

Millennium pochwaliło się wstępnymi wynikami finansowymi za 2018 r. Skonsolidowany zysk netto po czterech kwartałach ubiegłego roku wynosi 761 mln zł (wzrost o blisko 12 proc. r/r) i jest najwyższy w historii banku. Kluczowy wpływ na ten wynik miał wynik odsetkowy, który wzrósł o ponad 8 proc. i wyniósł blisko 1,9 mld zł. Bank pozyskał 202 tys. nowych klientów indywidualnych, a ich rosnąca aktywność znalazła odzwierciedlenie w wolumenach większości produktów. Sprzedaż pożyczek gotówkowych wzrosła o 39 proc. r/r, kredytów hipotecznych o 31 proc., a depozytów detalicznych o 18 proc. Nastąpił również najwyższy w ciągu ostatnich 5 lat, 14-procentowy wzrost wartości akcji kredytowej w segmencie przedsiębiorstw. Dobre otoczenie makroekonomiczne w zeszłym roku pomogło bankowi poprawić jakość portfela kredytowego — poziom odpisów na ryzyko zmniejszył się o 7,4 proc. w porównaniu do 2017 r.

Grupa Millennium, której szefuje Joao Bras Jorge,
zakończyła 2018 r. z nadwyżką płynnościową — wskaźnik kredytów do depozytów
wyniósł poniżej 80 proc. Bank zatrzyma zysk, bowiem potrzebuje go do
sfinalizowania fuzji w Eurobankiem.
Zobacz więcej

WZROST PRZEZ KONSOLIDACJĘ:

Grupa Millennium, której szefuje Joao Bras Jorge, zakończyła 2018 r. z nadwyżką płynnościową — wskaźnik kredytów do depozytów wyniósł poniżej 80 proc. Bank zatrzyma zysk, bowiem potrzebuje go do sfinalizowania fuzji w Eurobankiem. Fot. Marek Wiśniewski

Wyniki banku Millennium dobrze odebrali inwestorzy giełdowi. We wtorek na otwarciu sesji kurs spółki zazielenił się i w ciągu dnia wzrósł o 3,63 proc.

— Wyniki są odrobinę lepsze od oczekiwań. Bank pokazał dobry wzrost w części kredytów konsumenckich, czyli tych wyżej oprocentowanych. Dotrzymał też obietnicy wzrostu wolumenów sprzedaży za pomocą kanałów elektronicznych. Millennium skorzystało też na kłopotach Getinu i Idei — w czwartym kwartale 2018 r. widać napływ depozytów do Millennium pochodzących z tych dwóch konkurencyjnych banków — ocenia Michał sobolewski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ. Czego inwestorzy mogą spodziewać się w tym roku?

Zarząd podtrzymuje strategiczny cel: miliard zysku netto do 2020 r. Założenia nie obejmują ewentualnej zmiany polityki stóp procentowych i fuzji z Eurobankiem. 5 listopada Millennium podpisał z Société Générale umowę przejęcia 99,8 proc. akcji wrocławskiego Eurobanku. Pod koniec roku

zgodę na przejęcie wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Kontroli (UOKiK). Bank czeka jeszcze na zielone światło od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Zamknięcie transakcji planowane jest na II. kw. 2019 r. Fuzja operacyjna i prawna oraz zmiana marki Eurobank na Millennium — na II. półrocze2019 r. Różowy bank zyska 200 oddziałów. Planuje utrzymać wrocławską centralę Eurobanku. Zarząd nie komentuje kwestii optymalizacji kosztów, w tym redukcji etatów, które są efektem ubocznym łączenia się firm. Więcej informacji na ten temat bank będzie mógł podać pod koniec tego roku. Kiedy będzie gotowy na kolejne przejęcie?

— Fuzja z Eurobankiem jest ogromnym przedsięwzięciem, zarówno od strony technicznej, jak i kulturowej dwóch organizacji. Chcemy maksymalnie skoncentrować się na wzroście organicznym — mówi Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium.

Innym celem Millennium jest osiągnięcie dwucyfrowego ROE, czyli wskaźnika obrazującego rentowność kapitału własnego banku. W 2018 r. wskaźnik ten wzrósł do 9,6 proc. z 9,3 proc. rok wcześniej. Prezes Fernando Bicho, wiceprezes Millennium, nie ma pewności, czy uda się osiągnąć cel w bieżącym roku, bowiem wiele zależy od pomyślnego połączenia banków.

Natomiast, wyłączając transakcję, liczy on na to, że bank będzie blisko docelowego poziomu do końca 2019 r. Zdaniem analityka DM BOŚ, 2019 r. będzie trudniejszy dla Millennium niż 2018 r.

— Spodziewane spowolnienie wzrostu gospodarczego spowoduje, że bankowi będzie trudniej utrzymać zeszłoroczne tempo wzrostu kredytów. Przed Millennium również pierwsza w historii banku fuzja z konkrecyjnym podmiotem, nie uwzględniając przejęcia SKOK-u Piast w listopadzie 2018 r. Pod znakiem zapytania wciąż pozostaje sprawa frankowiczów, którzy maja spory udział w portfelu kredytowym banku. W Sejmie trwają prace nad nowelą ustawy dotyczącą pomocy kredytobiorcom zadłużonym w obcej walucie. To, jak bardzo ta regulacja odbije się na wynikach banku, będzie zależało od jej ostatecznego kształtu — twierdzi Michał Sobolewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu