Mimo spadku, nastroje inwestorów w Niemczech nadal mocne

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-06-2021, 12:08

W czerwcu nieoczekiwanemu pogorszeniu uległy nastroje panujące wśród niemieckich inwestorów. Mimo to, nadal pozostały na bardzo wysokim poziomie, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

Najnowsze oszacowanie opracowane przez Instytut Badań Ekonomicznych (ZEW) pokazało, że w czerwcu 2021 r. indeks nastrojów inwestorów spadł do 79,8 pkt z 84,4 pkt w maju. Tymczasem mediana prognoz zakładała wzrost wskaźnika do 86,0 pkt.

Zdecydowanie lepiej, podkreślając powiększający się optymizm, zaprezentował się odczyt wskaźnika aktualnych warunków. Ten bowiem wzrósł do -9,1 pkt z -40,1 pkt w maju i zdecydowanie przebił prognozę na poziomie -27,8 pkt.

Zdaniem przeprowadzających sondaż, spadek nastrojów jest w głównej mierze wynikiem „powrotu do normalności”, stanu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa, a nie sygnałem jakiegoś podkopania optymizmu związanego z oczekiwaniem silnego ożywienia gospodarczego w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane