Minął rok z UTP

opublikowano: 16-04-2014, 00:00

Bez spektakularnych wpadek minęło 12 miesięcy działania nowego systemu transakcyjnego warszawskiej giełdy.

15 kwietnia 2014 r. minął rok działania nowego systemu informatycznego warszawskiej giełdy — UTP (Universal Trading Platform). System stworzony w ramach giełdy nowojorskiej zastąpił działający od 17 listopada 2000 r. Warset. Wdrożenie UTP było najważniejszym od lat projektem na polskim rynku kapitałowym i rodziło wiele napięć na linii giełda-domy maklerskie. Pierwszy rok minął jednak bez większych problemów.

— Udało się utrzymać najwyższą sprawność systemu i skoncentrować tym samym wysiłki na biznesowym wykorzystaniu jego możliwości. W ubiegłym roku obroty akcjami w Warszawie wzrosły o 23 proc., w tym roku w marcu obroty były o 15 proc. większe niż w styczniu. Efekty będę jeszcze lepsze, kiedy usunięte zostaną bariery związane z wysokimi kosztami rozliczeń, które skutecznie ograniczają zainteresowanie najbardziej aktywnych klientów polskim rynkiem — mówi Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

To jednak jeszcze nie koniec wdrożeń UTP. Planowane jest wdrożenie osobnego systemu dla instrumentów pochodnych

— UTP-Derivatives, czyli tzw. UTP-D. W sumie opłat, jakie ponoszą inwestujący na naszym rynku, koszty rozliczeń mają około 33-procentowy udział. Reszta to opłaty transakcyjne, naliczane przez GPW — o ich obniżenie wciąż apelują członkowie giełdy.

— Opłaty rozliczeniowe nie są wysokie w porównaniu z innymi europejskimi izbami rozliczeniowymi, natomiast wpływ opłat rozrachunkowych na koszty inwestorów będzie zdecydowanie ograniczony po wprowadzeniu nettingu, co wdrożymy w czerwcu tego roku. Termin ten jest uzgodniony z rynkiem w kontekście sekwencyjności uruchamiania innych projektów, w tym UTP — mówi Iwona Sroka, prezes KDPW.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu