Minimalny limit kursu wymiany na EURCHF utrzymany

  • Anna Wrzesińska
15-03-2012, 10:57

Dzisiaj przyszedł czas na decyzję Narodowego Banku Szwajcarii w sprawie stóp procentowych. SNB nie zaskoczył i zgodnie z oczekiwaniami utrzymał docelowy przedział 3-miesięcznej stopy LIBOR na poziomie jak najbliższym zera oraz powtórzył, że zamierza bronić minimalnego kursu wymiany EURCHF na poziomie 1,20 poprzez nielimitowane zakupy walut zagranicznych.

W oczekiwania na decyzję SNB frank istotnie stracił na wartości w stosunku do euro i był handlowany powyżej poziomu 1,2140. Dzisiaj notowania powróciły poniżej poziomu 1,2100, do czego symptomem była publikacja najnowszych prognoz dla szwajcarskiej gospodarki przez SECO. Skorygowana została w górę prognoza wzrostu gospodarczego na 2012 rok do 0,8% z szacowanych w grudniu 2011 roku 0,5%.  Z kolei w dół zrewidowano oczekiwania dotyczące deflacji  w 2012r.  Swoje prognozy odnośnie wskaźnika CPI i PKB  opublikował dzisiaj również SNB.  Podobnie jak SECO, bank oczekuje głębszej deflacji w tym roku (-0,6% w stosunku do -0,3%) oraz wyższego tempa wzrostu gospodarczego (1,0% w stosunku do 0,5%).

Na rynku walutowym sentyment do waluty amerykańskiej pozostaje dobry. Zgodnie z oczekiwaniami USD kontynuował w dniu wczorajszym umocnienie, co sprowadziło notowania EURUSD w rejon ciut powyżej poziomu 1,3000. Nowe minimum dzienne zostało ustanowione tylko nieco poniżej ostatniego dołka i nie było impulsem do silniejszych spadków, co może oznaczać, że nastąpi korekta wzrostowo na EURUSD.  Większy ruch umacniający dolara w dniu wczorajszym obserwowaliśmy podczas wystąpienie Bena Bernanke. W swój przemówieniu szef Fed  koncentrował się głównie na perspektywach sektora bankowego.  W szczególności rynki akcji nie przejęły się  stwierdzeniem Bernanke, że ożywienie nadal pozostaje ‘frustrująco niskie’ pomimo obserwowanych w ostatnim czasie pozytywnych sygnałów płynących z gospodarki.

Warto zmówić uwagę na dzisiejsze dane z USA. Jak co tydzień w czwartek zostaną opublikowane dane na temat bezrobocia tygodniowego. Oprócz tego poznamy dane na temat inflacji PPI oraz indeksu NY Empire State, gdzie w marcu analitycy oczekują spadku wskaźnika do poziomu 17,5pkt. Godny uwagi będzie również odczyt indeksu Fed z Filadelfii, gdzie z kolei konsensus rynkowy zakłada wzrost wskaźnika.

EURPLN
Eurozłoty przełamał co prawda wczoraj poziom 4,15-4,1550, jednak nie wygenerowało to silniejszego ruchu wzrostowego. Obecnie para powróciła poniżej linii Kinjun na wykresie dziennym wobec czego dziś możemy obserwować lekka korektę i powrót URPLN w rejon 4,1200.  Silną strefą wsparcia pozostają okolice 4,09.

EURUSD
Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość wystąpienia korekty wzrostowej na EURUSD w rejon 1,3100-1,3120. Wczoraj nie obserwowaliśmy kontynuacji spadków pomimo nowego minimum lokalnego. Na wykresie 4h górne ograniczenie klina zniżkującego wyznacza najbliższy opór w rejonie 1,3100, natomiast tuż powyżej przebiega opór w postaci 38,2% zniesienia Fibo n poziomie 1,3116. Wsparcie wyznaczają okolice 1,30-1,3030.

GBPUSD
Notowania GBPUSD poruszają się w kanale spadkowy. CO prawda kurs odbił się wczoraj od górnego ograniczenia kanału, jednak wobec nastrojów lekko korekcyjnych w dniu dzisiejszym możliwy jest powrót notowań w rejon 1,5700, gdzie przebiega istotny opór na wykresie 4h. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,5600.

EURCHF
EURCHF wybił się wczoraj górą z szerszego zakresu wahań. Z technicznego punktu widzenia  jest szansa na kontynuację wzrostów w rejon 1,2160-70. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,2090.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska www.idmtrader.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Minimalny limit kursu wymiany na EURCHF utrzymany