Minister energii pcha KHW w objęcia PGG

Związki zawodowe usłyszały wczoraj od ministra energii, że jest plan połączenia dwóch górniczych kolosów. Szczegóły do końca stycznia.

Katowicki Holding Węglowy (KHW) to mniejsza siostra Polskiej Grupy Górniczej (PGG) — obie grupy są państwowe, obie wydobywają węgiel kamienny i obie wymagają restrukturyzacji. Krzysztof Tchórzewski, minister energii, i Grzegorz Tobiszowski, wiceminister, pojechali wczoraj na Śląsk, by przekonywać związkowców, że połączenie tych dwóch grup górniczych ma sens. „Szukaliśmy wariantu, który byłby najlepszy z punktu widzenia społecznego i ekonomicznego.Takie połączenie zapewni kopalniom KHW dalsze funkcjonowanie, a górnikom stabilne zatrudnienie” — taki cytat Krzysztofa Tchórzewskiego zawisł po spotkaniu na stronie Ministerstwa Energii (ME). Pomysł połączenia KHW z PGG pojawił się kilkanaście tygodni temu. Wcześniej, przez długie miesiące, resort pracował nad planem ratowania KHW przez energetyczną Eneę. Niewykluczone, że Enea w operacji i tak weźmie udział — ministrowe sygnalizowali, że mogłaby wejść do PGG. Ratowanie KHW jest konieczne, bo firma ma 1,4 mld zł zadłużenia, a w 2015 r. miała ponad 200 mln zł straty netto. Grzegorz Tobiszowski sygnalizował w listopadzie, że banki nie wierzą w to, że KHW samo wyjdzie z kłopotów. Banki natomiast pozytywnie oceniają zmiany zachodzące w PGG, która w październiku miała 15 mln zł zysku netto, a w całym roku ma mieć poniżej 400 mln zł straty (wedle zapowiedzi ME). Stąd pomysł łączenia, zwłaszcza że struktura banków finansujących w obu grupach jest podobna. „Do rozwiązania jest wiele kwestii formalnych. To bardzo skomplikowana operacja związana ze zmianami właścicielskimi, restrukturyzacją zadłużenia oraz przeniesieniem pracowników. Szczegóły połączenia będą przedstawione do końca stycznia 2017 r.” — głosi komunikat ME. PGG uzyskała już w tym roku pomoc od państwowych firm, m.in. Węglokoksu, PGE, Energi i PGNiG. Gdyby miała wesprzeć KHW, konieczna może się okazać notyfikacja tej pomocy przez Komisję Europejską. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu