Minister energii ustąpił z pola

Ponad czterech miesięcy potrzebował minister energii, by przyznać, że regulowanie cen prądu dla firm jest pomocą publiczną. Będzie druga nowelizacja ustawy.

Kiedy 28 grudnia 2018 r. Sejm uchwalił ustawę zamrażającą ceny prądu w 2019 r., głosy ostrzegające przed uznaniem tego mechanizmu za pomoc publiczną pojawiły się natychmiast. Minister miał inne zdanie.

— Pomagamy odbiorcom energii elektrycznej, a więc obywatelom, przedsiębiorcom i samorządom. Pomoc obywatelom i samorządom nie ma żadnych znamion pomocy publicznej — mówił Krzysztof Tchórzewski w Sejmie w dniu, w którym ustawa błyskawicznie przechodziła przez parlament.

Wczoraj, czyli ponad cztery miesiące po uchwalenia ustawy, minister ma już diametralnie inną opinię. Cytowany przez ISB wspomniał, że o ile nie ma wątpliwości co do wsparcia dla gospodarstw domowych i instytucji publicznych, o tyle w przypadku wsparcia dla przedsiębiorstw „mamy do czynienia z pomocą publiczną”.

— A nie mówiłem — takie zdanie padało wczoraj najczęściej, gdy prosiliśmy menedżerów z branży energetycznej o komentarz.

— Mieliśmy nawet zakaz używania sformułowania „pomoc publiczna” — wspomina jeden z naszych rozmówców.

Ustawa prądowa zgłoszona została jako projekt poselski, więc nie musiała przejść przez tzw. konsultacje publiczne. Jej uchwalenie było pośpieszne, bo ministerstwo chciało móc zamrozić ceny dla gospodarstw domowych już od 1 stycznia 2019 r. Na uwagi dotyczące pomocy publicznej minister energii reagował źle.

— W innych państwach aż tak nie jest, żeby poszczególni obywatele od razu oskarżali i ściągali na własne państwo śledztwo. U nas taka „moda” się pojawiła. Jako minister energii mogę powiedzieć, że nie mam w tym temacie żadnych obaw — wyjaśniał Krzysztof Tchórzewski w styczniu na antenie Radia Maryja.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Branża energetyczna zgłaszała jednak obawy uznając, że rekompensowanie firmom energetycznym obniżenia cen energii może zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczną i zakwestionowane przez Brukselę. Byłoby to groźne, bo w takiej sytuacji firmy musiałyby zwrócić pomoc. Obawy związane z koniecznością zwrotu pomocy publicznej płynęły m.in. od firm energochłonnych. Ich przedstawiciele nie kryli, że od „rekompensat Tchórzewskiego” woleliby „rekompensaty Emilewicz”, czyli system wsparcia przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, kierowane przez Jadwigę Emilewicz. Te drugie, skierowane tylko do firm energochłonnych i stosowane szeroko w całej Unii Europejskiej, nie wiążą się z ryzykiem uznania za niedozwoloną pomoc publiczną. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Krzysztof Tchórzewski. Zapowiedział wczoraj, że planowanie jest „wyłączenie przedsiębiorstw energochłonnych”, co oznacza, że konieczna będzie nowelizacja ustawy.

OKIEM EKSPERTA

Ustawa ignoruje wytyczne KE

ALEKSANDER ŚNIEGOCKI, WiseEuropa

Już w grudniu było jasne, że kwestia pomocy publicznej dla firm będzie problemem. Wytyczne KE dotyczące tego, co wolno, a czego nie wolno rządom robić na rynku energii, są bardzo szczegółowe. Ustawa prądowa zupełnie je ignoruje. Dlatego też bardzo dobrze się stało, że branże energochłonne zostaną objęte rozwiązaniami przygotowywanymi przez MPiT. W przeciwieństwie do ustawy prądowej ich osłona jest od początku projektowana zgodnie z wytycznymi KE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska

Polecane