Minister finansów Portugalii podał się do dymisji

DI, PAP
opublikowano: 01-07-2013, 19:47

Portugalski minister finansów Vitor Gaspar, autor drastycznych oszczędności wprowadzanych przez rząd w zamian za zagraniczną pożyczkę w wys. 78 mld euro, podał się do dymisji - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta Anibala Cavaco Silvy.

Zastąpi go na tym stanowisku dotychczasowa minister skarbu Maria Luis de Albuquerque.

Nie podano powodów ustąpienia ministra.

Gaspar był w dużej mierze obarczany przez Portugalczyków winą za drastyczne oszczędności, które zrujnowały gospodarkę kraju w ciągu ostatnich lat. Wciąż jednak jego dymisja jest zaskoczeniem, chociaż co jakiś czas był on krytykowany przez swego partnera z centroprawicowej koalicji - zauważa agencja Reutera.

Polityka zaciskania pasa wymuszona została w zawartym w maju 2011 r. przez Portugalię porozumieniu kredytowym z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, na podstawie którego Lizbona otrzymała 78 mld euro pożyczki.

Dymisja następuje tuż przed kolejnym przeglądem programu pomocowego przez jej kredytodawców, który ma się rozpocząć 15 lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane