Minister Gowin ułatwi zakładanie firm

Zniknie obowiązek zgłaszania firm do inspekcji pracy oraz sanitarnej, a fiskus znacznie szybciej nada NIP.

Rada Ministrów ma dziś przyjąć opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) projekt, którego celem jest ułatwienie i przyspieszenie rozpoczynania działalności gospodarczej. Jeżeli inicjatywa ministra Jarosława Gowina znajdzie uznanie w oczach całego rządu, to wkrótce nie trzeba będzie składać zgłoszeń rejestracyjnych oraz aktualizacyjnych do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ponadto urzędy skarbowe będą musiały nadawać spółkom numery NIP w ciągu 3 dni (dziś mają na to aż 2 tygodnie).

MS podkreśla, że zmiany te oznaczają zniesienie 2 z 6 procedur koniecznych do uruchomienia firmy, co ma skrócić czas rejestracji przedsiębiorstwa o 2 dni (obecnie w przypadku sp. z o. o. trwa to nawet kilka tygodni). Obie inspekcje będą musiały prosić GUS oraz ZUS o interesujące ich informacje o firmach.

Zdaniem resortu sprawiedliwości, dzięki proponowanym rozwiązaniom powinna poprawić się pozycja naszego kraju w rankingu Doing Business. Pod względem łatwości zakładania firm jesteśmy dopiero na 126. pozycji na 183 sklasyfikowane kraje. Wyprzedzają nas takie gospodarcze potęgi jak np. Białoruś, Samoa, Papua Nowa Gwinea, Botswana czy Sri Lanka. Organizacje biznesowe obiema rękami podpisują się pod projektem resortu ministra Gowina.

— Przedsiębiorcy są obecnie zmuszeni wielokrotnie zgłaszać te same dane, które organy administracji mogą samodzielnie sobie przekazywać. Dane, które są już zgłoszone do ewidencji działalności gospodarczej, KRS i ZUS trzeba także zgłaszać do inspekcji pracy i sanitarnej. Naszym zdaniem, obie inspekcje powinny pozyskiwać dane dotyczącepracodawców z rejestrów, w których oni już figurują — uważa Mieczysław Bąk, zastępca sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).

Zdaniem Henryki Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan, należy zminimalizować formalności w przepływie informacji między instytucjami.

— Możliwości techniczne pozwalają na redukcję obowiązkowych wpisów do różnych rejestrów i ewidencji — uważa Henryka Bochniarz.

Biznes cieszy skrócenie oczekiwania na NIP. Obecnie osobom fizycznym prowadzących działalność gospodarczą ten numer nadawany jest w 1 dzień. Spółki muszą czekać 14 dni. Organizacje biznesowe domagały się ujednolicenia czasu oczekiwania (na 1 dzień) we wszystkich przypadkach. Niestety, nie udało się. Spółki będą czekać 3 dni. To i tak rozwiązanie znacznie lepsze niż obecne.

— Skrócenie czasu oczekiwania na potwierdzenie nadania NIP umożliwi szybsze rozpoczęcie działalności, skracając tym samym całą procedurę — twierdzi Mieczysław Bąk. Co ważne, zastrzeżeń do propozycji MS nie ma resort finansów. To dobrze wróży projektowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Minister Gowin ułatwi zakładanie firm