Minister obrony USA chce ostrzejszych sankcji wobec Iranu

opublikowano: 02-06-2007, 09:39

Minister obrony USA Robert Gates wezwał w  sobotę w Singapurze wspólnotę międzynarodową do nałożenia ostrzejszych sankcji na Iran, by ten wstrzymał swój kontrowersyjny program nuklearny.

Gates powiedział, że z danych amerykańskiego wywiadu wynika, iż Teheran może mieć broń jądrową w ciągu najbliższych dziesięciu lat, nawet do 2015 roku.

Zastrzegł jednak, że z powodu prowadzenia tajnego programu nuklearnego przez Iran, "nie wiemy tak naprawdę, kiedy dokładnie Iran mógłby mieć broń nuklearną".

Szef Pentagonu przebywa w Singapurze na sponsorowanej przez londyński Międzynarodowy Instytut Badań Strategicznych (ang. IISS) konferencji ekspertów i przedstawicieli resortów obrony z 25 krajów świata. Dotyczące bezpieczeństwa międzynarodowego spotkanie potrwa do niedzieli.

Robert Gates zaznaczył, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna "wzmagać nacisk na Irańczyków nie w przyszłym, czy w następnym roku, lecz teraz, proporcjonalnie do sytuacji, gdy nie wiadomo, kiedy Iran osiągnie zdolność (nuklearną)".

Podkreślił, że "zajęcie się tym problemem na drodze militarnej nie leży w niczyim interesie".

Zachód podejrzewa, że irański program atomowy zmierza do budowy bomby jądrowej. Tymczasem Teheran odrzuca te zarzuty, podkreślając, że służy on tylko rozwojowi cywilnej technologii nuklearnej.

IISS poinformował w piątek w raporcie, że to Iran jest głównym nabywcą czarnorynkowych materiałów do użytku atomowego na świecie i dysponuje rozwiniętą siecią zdobywania zakazanych składników do swego programu nuklearnego.

W zeszłym tygodniu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przesłała do Rady Bezpieczeństwa ONZ raport, w którym napisała, że Iran nie tylko zignorował kolejne ultimatum Rady i nie wstrzymał wzbogacania uranu, lecz nawet zintensyfikował ten proces.

W grudniu 2006 r. ONZ nałożyła na Iran dwa pakiety sankcji. Mocarstwa ostrzegają przed trzecią, ostrzejszą rezolucją, jeśli Iran nie wstrzyma wzbogacania uranu. 24 maja wygasł 60-dniowy termin wstrzymania wzbogacania uranu, jaki wyznaczyła Iranowi RB ONZ, uchwalając 24 marca kolejne sankcje handlowe, administracyjne i finansowe wobec tego kraju. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Minister obrony USA chce ostrzejszych sankcji wobec Iranu