Minister pracy woli ZUS od OFE

GN
opublikowano: 11-06-2010, 00:00

Mimo krytyki ekspertów i oporu w rządzie Jolanta Fedak forsuje projekt zmniejszenia składki i dobrowolności OFE.

Mimo krytyki ekspertów i oporu w rządzie Jolanta Fedak forsuje projekt zmniejszenia składki i dobrowolności OFE.

Troska o stan finansów publicznych i wolność obywateli — takie hasła wypisała na sztandarach drużyna Jolanty Fedak, minister pracy i polityki społecznej, która mimo silnego oporu walczy o zmianę zasad funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Cel: zmniejszenie składki trafiającej do funduszy z 7,3 do 3 proc. i zniesienie obowiązku przynależności do OFE.

— System emerytalny jest częścią finansów publicznych i od tego, jak będzie funkcjonował, zależała będzie kondycja budżetu. Chcemy też przywrócić obywatelom prawo wyboru — mówi Jolanta Fedak, minister skarbu państwa.

OFE ciążą budżetowi, gdyż musi refundować Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych składki, które do nich trafiają. Tylko w tym roku: 22,5 mld zł. Przez to budżet musi emitować obligacje, które potem kupują fundusze. Resort pracy przekonuje, że lepiej zmniejszyć składkę trafiają do funduszy z 7,3 do 3 proc. i od razu zapisać obligacje na koncie przyszłych emerytów. I tu zdaniem ekspertów pojawia się haczyk — resort proponuje jedynie zapisanie papierów, podczas gdy zarządzający funduszami nimi obracają, a nie jedynie trzymają do wykupu. Autorzy projektu przekonują, że przyszłym emerytom w ZUS będzie tak samo, jak w OFE — będą mieli indywidualne konta, na których pieniądze będą rosły poprzez indeksację. Ale zaraz sami sobie zaprzeczają.

— Na koncie w ZUS nie ma pieniędzy, to tylko zapis księgowy — mówi Marek Bucior, wiceminister pracy

Wyliczenia pokazują, że stopy zwrotu OFE są wyższe, niż indeksacja w ZUS. Na dodatek wyniki funduszu są zależne od rynku kapitałowego, a indeksacja od decyzji polityków.

— Niższa składka do OFE będzie oznaczała niższe koszty obsługi długu publicznego. Jeśli one spadną, to indeksacja będzie mogła być wyższa, politycy będą tego chcieli — zapewnia Jolanta Fedak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Minister pracy woli ZUS od OFE