Minister Rostowski dobrał się do tytoniu

PAP
opublikowano: 04-09-2012, 08:16

Resort finansów wytacza działo przeciwko nieuczciwym plantatorom – ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Zobacz więcej

Jacek Rostowski, fot. Marek Wiśniewski

Do tej pory Ministerstwo Finansów kontrolowało proces przetwarzania i sprzedaży papierosów. Teraz chce również dokładnie monitorować uprawy tytoniu.

Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna", resort złożył już formalny wniosek, aby na jednym z najbliższych posiedzeń Rada Ministrów zajęła się zmianami w ustawie o podatku akcyzowym.

Zakładają one m.in. stworzenie rejestru plantatorów tytoniu, który prowadziłoby Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zdaniem Rostowskiego to uszczelniłoby obrót.

Dziś część towaru sprzedawana jest nielegalnie - pod postacią produktów kolekcjonerskich lub jako całe, niepocięte liście. Taki tytoń, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, nie jest objęty akcyzą, ponieważ rzekomo nie nadaje się do spożycia. Ale tylko w teorii.

"Szacuje się, że budżet z powodu handlu nielegalnym tytoniem traci już około 1 mld zł rocznie" - mówi Grzegorz Wargocki, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu