Czytasz dzięki

Minister ujął się za motocyklistami

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 08-06-2011, 00:00

Resort namawia AWSA do wprowadzenia 50-procentowej stawki dla jednośladów. Na razie nie ma szans.

Resort namawia AWSA do wprowadzenia 50-procentowej stawki dla jednośladów. Na razie nie ma szans.

Od lipca 2011 r. auta osobowe zapłacą 20 gr za km za przejazd obecnie darmowym odcinkiem A2 Łódź—Konin.

— Motocykliści połowę mniej — dodaje Artur Mrugasiewicz, p.o. rzecznika prasowego drogowej dyrekcji.

Resort infrastruktury chciał, by podobnie było także na koncesyjnym odcinku autostrady A2 z Konina do Nowego Tomyśla.

— Otrzymaliśmy z ministerstwa list z zaleceniem rozpatrzenia możliwości wprowadzenia stawki dla motocykli na poziomie 50 proc. stawki aut osobowych — informuje Zofia Kwiatkowska, rzecznik Autostrady Wielkopolskiej (AWSA), zarządzającej A2 z Konina do Nowego Tomyśla.

Trasa jest podzielona na trzy płatne odcinki i na każdym z nich kierowcy aut osobowych i motocykliści płacą po 13 zł.

I tak zostanie — przynajmniej na razie.

— Odpowiedzieliśmy ministerstwu, że stawki i kategorie pojazdów są zapisane w umowie koncesyjnej, którą podpisaliśmy z rządem i dokument ten nie przewiduje dodatkowej kategorii pojazdów. Bez zmiany umowy nie możemy więc wprowadzić nowej taryfy dla motocykli — dodaje Zofia Kwiatkowska.

Spółka pracuje też nad wprowadzeniem jednolitego systemu kategoryzacji pojazdów na istniejącym odcinku Konin—Nowy Tomyśl oraz budowanym z Nowego Tomyśla do Świecka, na którym pobór opłat ma zostać uruchomiony w maju 2012 r.

— Zleciliśmy wykonawcy odcinka do Świecka, firmie A2 Strada, przeprowadzenie analiz czy wprowadzenie dodatkowej kategorii dla motocykli nie opóźni wdrożenia poboru opłat na tym odcinku — dodaje Zofia Kwiatkowska.

Jeśli poślizg byłby niewielki i udałoby się wprowadzić zmiany w umowie koncesyjnej, na całej trasie z Konina do Świecka, motocykliści już 2012 r. płaciliby połowę taniej niż kierowcy aut osobowych. Trudno szacować, jaki byłby to uszczerbek dla spółki. Codziennie z autostrady korzysta 10 tys. pojazdów osobowych. Niestety, nie są prowadzone obliczenia, jaką grupę stanowią motocykliści.

Kierowcy jednośladów już od lat walczą o niższe stawki. Wielokrotnie protestowali na autostradzie A4 Kraków—Katowice, zarządzanej przez Stalexport Autostradę Małopolską (SAM).

— Mamy pismo z Ministerstwa Infrastruktury, dotyczące stawek dla motocykli, ale jeszcze nie zdecydowaliśmy, jak się do niego odnieść — mówi Rafał Czechowski, rzecznik SAM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane