Ministerskarbu chce polubownie rozwiązać spór z Eureko

opublikowano: 2004-01-29 09:22

WARSZAWA (Reuters) - Nowomianowany minister skarbu Zbigniew Kaniewski powiedział w czwartek w programie Trzecim Polskiego Radia, że chce polubownie rozwiązać spór resortu z koncernem Eureko, akcjonariuszem Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU).

Pod koniec sierpnia 2003 resort powrócił do rozmów z Eureko, po tym jak koncern zwrócił się do międzynarodowego sądu arbitrażowego o rozwiązanie konfliktu w sprawie PZU. Eureko stoi bowiem na stanowisku, że ministerstwo nie wywiązało się z umowy prywatyzacyjnej z 2001 roku i zablokowało przejęcie kontroli nad PZU przez konsorcjum Eureko i Banku Millennium, które w 1999 roku kupiło 30 procent PZU.

"Chcę doprowadzić do tego, aby w trybie konsensusu rozwiązać ten problem. Na czym on będzie polegał będzie zależało od dwóch stron. Na pewno nie będzie zależało mi, aby doprowadzić do zaogniania sytuacji, tylko do polubownego rozwiązania" - powiedział Kaniewski.

"Dziś na pewno wydam dyspozycje o rozpoczęciu prac - inicjatywy ze strony przedstawiciela ministra skarbu do rozpoczęcia rozmów w tej sprawie" - dodał.

Wcześniej przedstawiciele resortu, który ma 55 procent akcji PZU, mówili, że spór z Eureko chcą rozwiązać przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, czyli przed 1 maja tego roku.

Kaniewski powtórzył też, że chce przyspieszyć prywatyzację i pozyskać z niej w tym roku 8,8 miliarda złotych. Zapowiedział szybką prywatyzację grupy energetycznej G-8 oraz wprowadzenie na giełdę w tym roku największego polskiego banku detalicznego PKO BP. Minister chce także szybkiego rozwiązania problemu połączenia Grupy Lotos z rafineriami południowymi. W tym przypadku, jego zdaniem prawdopodobnie trzeba "iść w kierunku powiązania kapitałowego", a jeśli się tego nie zrobi to rafinerie znajdą się w trudnej sytuacji.

Pytany o możliwość powstania polskiej grupy finansowej wokół PKO BP i PZU odpowiedział: "Chciałem, by w ministerstwie skarbu przygotowano propozycje rozwiązań dotyczących możliwości przeglądu wszystkich instytucji finansowych w Polsce i tam gdzie będzie możliwość spójnego działania i wzmocnienia tych instytucji wobec otwarcia się naszego rynku na wielkie organizacje finansowe, to w tę stronę być może również tę kwestię należałoby rozważyć".

((Autor: Barbara Woźniak; [email protected]; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: [email protected]))