Ministerstwo Gospodarki przygotowuje program promocji biopaliw

opublikowano: 26-02-2007, 20:40

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje wieloletni program promocji biopaliw na lata 2008-2014, który będzie zawierał zachęty do  produkcji biopaliw - poinformował w poniedziałek wicedyrektor departamentu energetyki w resorcie gospodarki Zbigniew Kamieński.

Ministerstwo gospodarki chce by tzw. biopaliwa samoistne (100- proc. estry, na które obowiązuje obecnie akcyza 20 gr/l) zostały albo całkowicie zwolnione z akcyzy, albo aby podatek ten został obniżony - zależy to jednak od zgody Ministerstwa Finansów.

Kamieński wyjaśnił, że dyrektywa UE nie nakazuje stosowania akcyzy na biopaliwa samoistne, a jedynie na mieszanki.

Program ma też zawierać preferencje dla pojazdów komunikacji publicznej i taksówkowej, w których stosowane będą biopaliwa. Ministerstwo, chce by tylko takie pojazdy mogły poruszać się po centrach miast. Rozważane są też ulgi i zwolnienia w zakresie parkowania.

Ministerstwo przygotowuje też pakiet informacyjny i edukacyjny związany z biopaliwami. Planowane jest m.in. dofinansowanie reklamy samochodów, w których stosowane będą biopaliwa. Środki na ten cel mają pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ), gdzie gromadzone będą pieniądze z kar za brak odpowiedniej zawartości biopaliw w paliwach.

Do 2010 roku udział biokomponentów w paliwach będzie wynosił 5,75 proc. Jest to poziom zalecany przez Komisję Europejską. Natomiast do 2020 r. zawartość biokomponentów ma wzrosnąć do 10 proc.

Rząd ma rozpatrywać program pod koniec marca tego roku. Kamieński nie chciał zdradzić skutków finansowych. Zaznaczył jedynie, że ministerstwu zależy, aby produkcja biopaliw była opłacalna. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ministerstwo Gospodarki przygotowuje program promocji biopaliw