Minorowe nastroje w unijnej gospodarce

opublikowano: 16-12-2019, 22:00

Wygrana konserwatystów w Wielkiej Brytanii i porozumienie na linii USA–Chiny to ostatnia szansa na optymizm unijnej gospodarki.

Ostatni tydzień przed świętami Bożego Narodzenia przyniósł wstępne grudniowe odczyty wskaźnika PMI dla strefy euro oraz najważniejszych państw członkowskich. Zgodnie z dotychczasowym trendem kryzys w przemyśle się pogłębia, podczas gdy sektor usług utrzymuje unijną gospodarkę nad kreską.

Wskaźnik PMI dla przemysłu osiągnął poziom 45,9 pkt, co jest najgorszym odczytem od ponad siedmiu lat. Jednocześnie wskaźnik w sektorze usług urósł do poziomu 52,4 pkt. Ponieważ w usługachwytwarzane jest prawie trzykrotnie więcej PKB niż w przemyśle, dobre nastroje w tym sektorze gwarantują utrzymanie wzrostu gospodarczego w najbliższym czasie. Ekonomiści obawiają się jednak momentu, w którym kryzys w przemyśle rozleje się na inne sektory gospodarki, w tym na usługi.

We Francji wskaźniki PMI dla wszystkich sektorów pozostały powyżej poziomu 50 pkt zwiastującego pozytywną koniunkturę. Głównym winowajcą złych odczytów dla Europy pozostają Niemcy. Przemysłowy PMI u naszych zachodnich sąsiadów znowu spadł, tym razem do poziomu 43,4 pkt. W najbliższych miesiącach okaże się, czy koniec niepewności związanej z brexitem oraz zmniejszenie napięć handlowych między USA i Chinami poprawi sytuacjęw tej mocno nastawionej na eksport gospodarce.

„Ryzyko zarażenia sektora usług problemami przemysłu utrzyma się do chwili, gdy ustaną polityczne napięcia mające bezpośrednie przełożenie na unijną gospodarkę. Jeśli tak się stanie, warunkiem koniecznym do poprawy koniunktury będzie wzrost aktywności przemysłowej i poprawa nastrojów w tym sektorze. Wydaje się, że wspomniane ryzyko ustanie wkrótce po podpisaniu „pierwszej fazy” umowy handlowej USA—Chiny oraz dzięki wynikom wyborów w Wielkiej Brytanii obniżającym szansę na twardy brexit. Pytanie brzmi, czy te wydarzenia przełożą się na realną gospodarkę na tyle szybko, by mieć wpływ na aktywność przemysłową w najbliższych miesiącach. Jeśli tak, rok 2020 może przynieść pozytywnąniespodziankę dla unijnej gospodarki” — uważa Bert Colijn, starszy ekonomista ING ds. eurogrupy.

Zdaniem Chrisa Williamsona, głównego ekonomisty IHS Markit, który bada wskaźnik PMI, na horyzoncie nie widać oznak poprawy sytuacji w gospodarce eurostrefy.

„Wzrost liczby nowych zamówień się zatrzymał, a liczba utworzonych miejsc pracy spadła do najniższego poziomu od ponad pięciu lat, ponieważ firmy starają się zmniejszyć koszty w słabym otoczeniu handlowym i przy niepewnych perspektywach. Podczas gdy sektor usług pozostaje odporny na spowolnienie produkcji, dalsze osłabienie rynku pracy może mieć konsekwencje dla całej gospodarki”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane