Misie w Operze

opublikowano: 11-06-2017, 22:00

Towarzystwo wprowadziło do oferty nowy fundusz akcji małych i średnich spółek.

Jeśli ostatni z produktem na rynku okażą się pierwszymi w rankingu stóp zwrotu, to będzie to dobra wiadomość dla tych, którzy zdecydują się inwestować w jednostki Novo Małych i Średnich Spółek. Konkurencja takie rozwiązania ma w ofercie już od dawna, Opera TFI — od kilku dni.

Od początku roku aktywa Opery TFI wzrosły o 22 mln zł. W 2016 r. skurczyły się natomiast o 428 mln zł. Zdaniem Piotra Święcika, zarządzającego i członka zarządu w Operze TFI, moment na to, aby wystartować z nowym funduszem, jest dobry.
Zobacz więcej

NA FALI:

Od początku roku aktywa Opery TFI wzrosły o 22 mln zł. W 2016 r. skurczyły się natomiast o 428 mln zł. Zdaniem Piotra Święcika, zarządzającego i członka zarządu w Operze TFI, moment na to, aby wystartować z nowym funduszem, jest dobry. Marek Wiśniewski

— Fundusz zakłada większościową ekspozycję na segment małych i średnich spółek (minimum to 50 proc.). Co najmniej dwie trzecie aktywów zainwestujemy na polskim rynku, a zagraniczne będą okresowo pełnić rolę bufora — mówi Piotr Święcik, zarządzający i członek zarządu w Opera TFI. Podobnie jak pozostałe fundusze z oferty towarzystwa, jego cechą charakterystyczną ma być aktywne podejście do zarządzania. To, zdaniem Piotra Święcika, ma wyróżnić go na tle konkurencji.

— Mamy zamiar w bardziej aktywny sposób podchodzić do całości procesu inwestycyjnego, a więc starać się uszczknąć jak najwięcej z drożejących walorów spółek i zmniejszać zaangażowanie w okresach spadkowych — dodaje Piotr Święcik. W ostatnich tygodniach indeks szerokiego rynku WIG jest w odwrocie, głównie za sprawą notowań dużych spółek. W ostatnim czasie ich walory odgrywały kluczową rolę w portfelach funduszy towarzystwa. Nadszedł jednak czas na zmiany.

— Liczyliśmy się z tym, że dynamiczny wzrost krajowych blue chipów, zapoczątkowany w grudniuubiegłego roku, prędzej czy później się skończy. Duża ekspozycja na spółki z tego segmentu pozwoliła nam sporo zarobić

Konkurencja nie śpi

w ostatnich miesiącach. Teraz większy potencjał inwestycyjny widzimy jednak w mniejszych podmiotach. Wyniki za pierwszy kwartał tego roku pokazały, że jest w czym wybierać. Wiele spółek pozytywnie zaskoczyło wynikami — mówi Piotr Święcik. Zdaniem eksperta, notowania podmiotów z tego segmentu wspierać będzie nie tylko dobra kondycja gospodarcza kraju, ale również sam inwestor detaliczny.

— Napływy do funduszy akcyjnych, których oczekujemy, to będzie dobra wiadomość przede wszystkim dla notowań podmiotów o mniejszej kapitalizacji. W połączeniu z dobrą koniunkturą na rynkach akcyjnych ogółem uważamy, że moment na to, aby łaskawszym okiem spojrzeć w kierunku polskich małych i średnich spółek, jest dobry. Tym samym to także dobry czas na start nowego funduszu — podsumowuje Piotr Święcik.

Konkurencja nie śpi

Na krajowym rynku funduszy inwestycyjnych dostępnych jest 25 rozwiązań (razem z nowym produktem z oferty Opery TFI), skoncentrowanych na krajowych akcjach małych i średnich spółek. Wszystkie funkcjonują w formule otwartej. Od początku roku zarobiły średnio 13 proc., a więc tyle samo, ile fundusze z grupy akcji polskich o uniwersalnej strategii (wycena na 6 czerwca 2017 r.). Wynikiem za ten okres przewodzi obecnie Investor Top 25 Małych i Średnich Spółek (18,6 proc.). Prawie tyle samo (18,4 proc.) ma na koncie Skarbiec Małych i Średnich Spółek. Stawkę zamyka PZU Akcji Małych i Średnich Spółek (8 proc.). Zdecydowana większość rozwiązań zarządzana jest w sposób aktywny. Przedstawiciele funduszy pasywnych to produkty z oferty Ipopemy TFI. Ipopema m-INDEKS i Ipopema m-INDEKS kat. A, dla których benchmarkiem jest mWIG40, od początku roku wypracowały — odpowiednio — 16,5 i 15 proc. Na koniec kwietnia 2017 r. aktywa funduszy akcji polskich małych i średnich spółek wynosiły 3,1 mld zł. W trzech produktach pracowało ponad 300 mln zł. To Noble Fund Akcji Małych i Średnich Spółek (335,1 mln zł), NN Średnich i Małych Spółek (332, 6 mln zł) i PKO Akcji Małych i Średnich Spółek (330,7 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu