Mittal Steel jest oburzony zapowiedziami Donbasu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-05-2005, 18:11

Mittal Steel jest oburzony zapowiedzią ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbasu (ZPD) o wystąpieniu do sądu, jeśli ZPD nie uzyska wyłączności na negocjacje w sprawie prywatyzacji Huty Częstochowa - napisał w piątkowym komunikacie dyrektor ds. finansów korporacyjnych Mittal Steel, Ondra Otradovec.

Mittal Steel jest oburzony zapowiedzią ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbasu (ZPD) o wystąpieniu do sądu, jeśli ZPD nie uzyska wyłączności na negocjacje w sprawie prywatyzacji Huty Częstochowa - napisał w piątkowym komunikacie dyrektor ds. finansów korporacyjnych Mittal Steel, Ondra Otradovec.

W czwartek ukraiński koncern poinformował, że zamierza zaskarżyć do sądu Towarzystwo Finansowe Silesia, prowadzące przetarg w sprawie prywatyzacji Huty Częstochowa, o rażące naruszenie procedur. ZPD oczekuje, że do piątku 13 maja prowadzący przetarg podejmą decyzję o przyznaniu Donbasowi wyłączności na negocjacje w sprawie prywatyzacji Huty.

"Jesteśmy oburzeni straszeniem sądem i innymi oskarżeniami formułowanymi przez Donbas pod adresem rządu i strony sprzedającej na podstawie domniemanego naruszenia warunków przetargu" - napisał Otradovec.

"Mimo złożenia niższej oferty, Donbas zakłócał proces przetargu, a zwłaszcza negocjacje między Mittal Steel a związkami zawodowymi. Według Mittal Steel, stanowi to jawne naruszenie warunków przetargu, działa na szkodę procesu negocjacji oraz może być wysoce niekorzystne dla pracowników Huty Częstochowa" - dodał.

Mittal Steel podkreśla, że oferta Mittal Steel na Hutę Częstochowa była najlepsza i dlatego firma uzyskała wyłączność negocjacyjną. Zarzuca ZPD, że już drugi raz kwestionuje przetarg na Hutę Częstochowa.

Koncern podkreśla też, że wszystkie wymogi okresu wyłączności negocjacyjnej zostały spełnione 15 kwietnia br., z chwilą parafowania umów sprzedaży akcji z Towarzystwem Finansowym Silesia oraz Hutą Częstochowa. Rozmowy prowadzone po tym terminie odbywały się poza ramami formalnej wyłączności, w celu zawarcia pakietu socjalnego ze związkami zawodowymi.

W piątek odpowiadający za relacje z mediami w ZPD Jacek Łęski powiedział PAP, że Donbas podtrzymują swoją ofertę na przystąpienie do wyłącznych negocjacji w sprawie nabycia Huty Częstochowa. Potwierdził też czwartkowe zapowiedzi, że jeśli tak nie nastąpi, w najbliższych dniach ZPD może wystąpić do sądu.

"Czekamy na oficjalną reakcję ministra skarbu w sprawie tej prywatyzacji" - powiedział Łęski.

Biuro prasowe Ministerstwa Skarbu poinformowało w piątek PAP, że decyzja zapadnie podczas walnego zgromadzenia Towarzystwa Finansowego Silesia. Nie jest jeszcze znany termin WZA.

W czwartek przedstawiciel ZPD w Polsce Konstanty Litwinow powiedział, że "w najbliższych dniach, jeśli sytuacja się nie zmieni, mamy zamiar zaskarżyć do sądu rażące naruszenie procedury". 

Według niego, oferta ZPD jest wyższa od oferty Mittal Steel o kilkaset mln zł, z uwzględnieniem pakietu socjalnego. ZPD ma też plan inwestycyjny na 7 lat, gwarantujący rozwój Huty. Litwinow zastrzegł jednak, że gdyby ZPD dostał prawo wyłączności negocjacyjnej po 25 maja, nie zgodzi się, ponieważ wtedy może być już za późno na uratowanie huty przed upadłością.

Mittal Steel, który do 29 kwietnia miał wyłączność negocjacyjną na zakup Huty Częstochowa, ale nie zdołał wynegocjować pakietu, dostał dodatkowy czas na negocjacje do piątku, 13 maja. Jednak wszystkie pięć związków z Huty Częstochowa opowiedziało się w piątek po południu przeciwko podpisaniu pakietu socjalnego w kształcie oferowanym przez Mittal Steel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mittal Steel jest oburzony zapowiedziami Donbasu