Mniej napięcia w energetyce

AMB
opublikowano: 03-03-2006, 00:00

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął wczoraj nową wersję programu dla energetyki – tym razem ostatecznie uzgodnioną przez oba zainteresowane resorty: skarbu (MSP) i gospodarki (MG). Przewiduje ona, jak to planowano wcześniej, konsolidację w ramach dwóch grup. Polska Grupa Energetyczna (PGE) ma powstać z BOT, Polskich Sieci Elektroenergetycznych (bez operatora), Zespołu Elektrowni Dolna Odra (co oznacza, że na pewno nie kupi go hiszpańska Endesa) oraz sześciu dystrybutorów energii ze wschodniej Polski i dwóch z Łodzi. PGE może w przyszłości trafić na giełdę, ale najwyżej w 35 proc., bo skarb państwa ma zachować nad nią kontrolę. Drugą grupę, wokół której nie było żadnych kontrowersji, utworzy Południowy Koncern Energetycznych z dwoma dystrybutorami – Enionem i EnergiąPro. Program przewiduje jej prywatyzację w dwóch transzach, ale bez podawania terminów.

Co z pozostałymi aktywami? Uzgodniony przez MSP i MG kompromis zakłada ich prywatyzację lub konsolidację. Spółki wymienia się w programie w dwóch grupach (Enea, El Kozienice, KWK Bogdanka oraz Energa i ZEl Ostrołęka), jednak o tym, czy i jak będą prywatyzowane lub konsolidowane, ma decydować minister skarbu. To może oznaczać, że teoretycznie Energa nadal ma szansę w przyszłości trafić do PGE (o co ostro spierały się MSP i MG), a spółki niekoniecznie muszą być prywatyzowane w pakietach. Program zakłada, że kontrakt długoterminowy Kozienic zostanie rozwiązany w procesie prywatyzacji.

W poniedziałek mają roz- począć się konsultacje społeczne uzgodnionej wersji dokumentu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mniej napięcia w energetyce