Mobius: czas na akcje z rynków wschodzących

opublikowano: 22-04-2015, 14:14

Nadszedł czas, aby inwestorzy zaczęli przenosić się z drogiego amerykańskiego rynku akcji na rynki akcji gospodarek wschodzących, uważa Mark Mobius, szef Templeton Emerging Markets Group.

Mobius uważa, że w USA problemem są spadające zyski spółek giełdowych. 56 spółek z S&P 500, które do poprzedniego tygodnia opublikowało wyniki kwartalne, zanotowało średnio 4,1 proc. spadek zysku.

- Zyski nie będą tak dobre jak ludzie oczekują po prostu dlatego, że jest zbyt dużo przeszkód – powiedział Mobius.

Mark Mobius
Bloomberg

Jedną z nich jest jego zdaniem niskie tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki. Według Fed z Atlanty, wyniósł on tylko 0,1 proc. w pierwszym kwartale. Dodatkowo, obecna administracja wywiera wielką presję na biznes, uważa słynny inwestor.

- Zacznijmy od tego, że nienawidzi banków, więc banki nie są zdolne do dania biznesowi takiego wsparcia, jakiego potrzebuje. W rezultacie spółki gromadzą pieniądze i wykupują akcje. To niewiele pomaga zyskom, więc ekspansji  nie ma – powiedział Mobius. 

Tymczasem rynki wschodzące w tym roku są lepsze niż rynek akcji USA, czy nawet globalny. 

- Teraz jest moment, aby przenieść się z USA na inne rynki – podsumował Mobius.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane