Mobius: Japonia spróbuje „pieniędzy z helikoptera”

Sygnalizowana niedawno przez Fed niechęć do podwyższenia stóp spowodowała umocnienie jena wobec dolara. Słynny inwestor Mark Mobius uważa, że Japonia może zdecydować się na ultraluźną politykę monetarną, tzw. pieniądze z helikoptera.

Mobius, szef Templeton Emerging Markets Group uważa, że „pieniędzy z helikoptera” w Japonii można spodziewać się szybko, nawet już w przyszłym miesiącu. 

Zobacz więcej

Mark Mobius Bloomberg

- Oni naprawdę zaczynają myśleć o tym jaka im pozostała „amunicja” - powiedział 80-letni weteran rynku finansowego. - Pierwszą reakcją jest przyznanie: OK, spróbujmy z „pieniędzmi z helikoptera”, dajmy pieniądze prosto do rąk konsumentów. Myślę, że taki będzie prawdopodobnie następny krok – dodał.

Mobius uważa, że Japonia będzie eksperymentować z „pieniędzmi z helikoptera” z wielką ostrożnością i wstrzemięźliwością.

- Oczywiście wówczas nie osiągną oczekiwanego efektu. Prawdopodobnie będą czekać aż jen dojdzie do 90 za dolara zanim zaczną działać – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Mobius: Japonia spróbuje „pieniędzy z helikoptera”