Mobius: Turcja może nie być jedynym krajem dotkniętym kryzysem walutowym

Tadeusz Stasiuk, CNBC
opublikowano: 24-11-2021, 13:01

Mark Mobius, jeden z bardziej znanych inwestorów z rynków wschodzących ostrzegł, że to co dzieje się z turecką lirą może stać się udziałem też innych krajów. Poważnym czynnikiem ryzyka są perspektywy związane z podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Mark Mobius
Mark Mobius
fot. Simon Dawson/Bloomberg

Turecka lira tonie od kilkunastu tygodni notując coraz to głębszą przecenę. Takie zachowanie waluty jest wypadkowa kilku czynników. Na pierwszy plan wychodzi geopolityka oraz naciski wywierane przez prezydenta Erdogana na turecki bank centralny. W ich konsekwencji, przy bardzo wysokiej stopie inflacji władze monetarne Turcji obniżają stopy procentowe co tłumaczone jest chęcią uniknięcia zduszenia ożywienia gospodarczego. Doprowadziło to jednak do rekordowego osłabienia liry.

Przecena – zdaniem Mobiusa – grozi też innym walutom.

Biorąc pod uwagę wyższe stopy procentowe w USA, wszystkie inne kraje, które mają zadłużenie w dolarach, ucierpią – powiedział inwestor i założyciel Mobius Capital Partners. Nie sprecyzował jednak o jakie kraje może chodzić, podkreślając jednak, że wiele rynków wschodzących od kryzysu finansowego w Azji w 1997 r. zaczęło mocniej zadłużać się w lokalnych walutach, co zmniejszyło ich ekspozycję i uzależnienie od dolara amerykańskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane