Mocny spadek rentowności polskich obligacji

Ryzyko niewypłacalności Polski spadło w tym tygodniu poniżej pułapów sprzed cięcia ratingu przez agencję Standard & Poor’s.

Koszt zabezpieczenia polskich obligacji skarbowych przed niewypłacalnością (CDS) spadł w środę do 71,75 punktu procentowego rocznie. To oznacza, że w tym tygodniu po raz pierwszy znalazł się poniżej pułapów tuż sprzed styczniowej decyzji agencji Standard & Poor’s o pierwszej w historii obniżce ratingu Polski. Inwestorzy pozytywnie ocenili łagodny projekt restrukturyzacji kredytów walutowych, który minimalizuje ryzyko dla stabilności sektora bankowego.

Spadek postrzeganego przez inwestorów ryzyka niewypłacalności wsparł notowania polskich obligacji skarbowych. Rentowności papierów 10-letnich wyniosły w czwartek zaledwie 2,69 proc., podczas gdy jeszcze w czerwcu sięgały nawet 3,30 proc. W tym tygodniu znalazły się najniżej od grudnia, a różnica w oprocentowaniu z analogicznymi papierami niemieckimi, interpretowana jako premia za ryzyko inwestowania w Polsce, spadła najniżej od kwietnia, sięgając 280 punktów bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane