Moim zdaniem Dobry klimat dla renegocjacji

Szymon Muster
opublikowano: 19-01-2010, 00:00

Szymon Muster,

radca prawny w kancelarii Barylski Olszewski Brzozowski

Sytuacja na rynku nieruchomości biurowych sprzyja renegocjacjom warunków najmu. Zdecydowana większość kontraktów ma charakter długoterminowy i, jeśli termin ich zakończenia jest odległy, właściciele są niechętni podejmowaniu rozmów o ewentualnych zmianach. W takich sytuacjach najemcy mogą powoływać się jedynie na argumenty komercyjne, takie jak kontynuowanie najmu na dalsze wieloletnie okresy. W przypadku obiektów znajdujących się jeszcze w fazie realizacji głównym ryzykiem jest niedotrzymanie przez inwestora terminów. Trzeba też pamiętać, że w przypadku odwrócenia się

koniunktury, co jest wyłącznie kwestią czasu, wynajmujący będą się starali uzyskać wyższe stawki czynszu. Dlatego też fachowej analizy wymagają zapisy umów najmu (w tym pre-lease), tak, aby chwilowa oszczędność nie doprowadziła do nieplanowanych wydatków w przyszłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Muster

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy