Moim zdaniem: Grunty inwestycyjne zaczęły drożeć

MCH
opublikowano: 31-08-2010, 00:00

Robert Korczyński

ekspert ds. wyceny nieruchomości komercyjnych w Emmerson Evaluation

W latach 2008-09 ceny transakcyjne gruntów inwestycyjnych w Polsce spadły, a transakcje sprzedaży nieruchomości gruntowych należały do rzadkości.

Kryzys nie wpłynął jednak na ceny gruntów inwestycyjnych w pobliżu planowanych autostrad, które nie tylko nie spadały, ale systematycznie rosły. Dotyczyło to uwłacza terenów na odcinku planowanej autostrady A2 od zachodniej granicy województwa mazowieckiego w kierunku Warszawy

Porównując obecne ceny gruntów pod inwestycje magazynowe i produkcyjne, zlokalizowanych w sąsiedztwie planowanej autostrady A2 w promieniu około 30 km na zachód od stolicy, z notowanymi w tym samym okresie ubiegłego roku, można ocenić, że wzrosły one średnio o 15 do 20 proc. Najwyższą wartość osiągały grunty w okolicach planowanych powiązań autostrady A2 z drogami publicznym na Mazowszu, czyli węzłów Wiskitki, Tłuste, Pruszków i Konotopa, gdzie w miarę zbliżania się lokalizacji w kierunku Warszawy osiągały poziom nawet ponad 400 zł za mkw.

Na razie za wzrostem cen gruntów nie podążają jednak nowe inwestycje. Inwestorów powstrzymuje ograniczony dostęp do finansowania.

Realizacja autostrady A2, której budowę determinuje Euro 2012, sprawi, że sytuacja już wkrótce się polepszy. Wymusi to silna presja inwestorów i społeczeństwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCH

Polecane